V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Prezident Spojených štátov Donald Trump v piatok oznámil, že Irán obdržal nový americký návrh týkajúci sa rokovaní o jeho jadrovom programe. V prejave, ktorým ukončil svoju návštevu krajín Blízkeho východu v Abú Zabí, varoval Teherán pred vážnymi následkami, ak dohodu neprijme.

„Vedia, že musia konať rýchlo, inak sa stane niečo zlé,“ vyhlásil Trump bez toho, aby zverejnil obsah návrhu alebo ďalšie podrobnosti. Agentúra AP uvádza, že Irán zatiaľ oficiálne nepotvrdil prijatie amerického dokumentu.

Diskusie pokračujú, ale odpovede zatiaľ nie sú

Z iránskej strany sa k situácii vyjadril námestník ministra zahraničných vecí Kazem Gharibabadi, ktorý potvrdil, že v piatok prebehli rozhovory v Istanbule so zástupcami Nemecka, Francúzska a Spojeného kráľovstva. „Vymenili sme si názory a diskutovali sme o najnovšom stave nepriamych jadrových rokovaní a zrušení sankcií,“ uviedol Gharibabadi na sociálnej sieti X. Zároveň dodal, že ak to bude potrebné, stretnú sa znova, aby v dialógu pokračovali.

Pripomeňme, že v roku 2018 Donald Trump jednostranne odstúpil od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, známej ako JCPOA, ktorú predtým podpísali svetové mocnosti. Dohoda prinášala zmiernenie sankcií výmenou za obmedzenie iránskeho jadrového programu.

jadrovy reaktor
Rosatom

Po odstúpení USA Teherán prestal dohodu dodržiavať a zrýchlil svoj nukleárny vývoj, čím vyvolal obavy v západných krajinách. Západné štáty opakovane obviňujú Irán, že sa snaží získať jadrové zbrane, čo však Teherán dôrazne popiera. Irán tvrdí, že jeho program má výlučne civilné účely, napríklad výrobu energie a lekárske využitie.

Diplomatický tlak sa zvyšuje

Trumpove slová z Abú Zabí možno vnímať ako zvýšenie tlaku na iránsky režim, ktorý sa stále snaží získať zrušenie sankcií bez výrazných ústupkov v oblasti obohacovania uránu. Napätie medzi oboma krajinami zostáva vysoké, no diplomatické snahy, ako naznačil Gharibabadi, sa ešte nevzdávajú.

V hre je nielen bezpečnostná stabilita regiónu, ale aj globálny energetický trh, keďže prípadná dohoda by mohla ovplyvniť aj export ropy z Iránu. Zatiaľ čo Spojené štáty tlačia na rýchlu dohodu, Teherán vyčkávane mlčí a kalkuluje, čo mu môže prinesť väčšiu výhodu. Nad rokovaniami tak naďalej visí veľký otáznik.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP