V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spojené štáty opäť sprísňujú obchodné pravidlá, tentoraz v oblasti automobilového priemyslu. Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že USA uvalia nové 25 % clá na všetky autá, ktoré neboli vyrobené na americkej pôde. Týmto krokom chce podporiť domáci priemysel a motivovať automobilky, aby presunuli výrobu do USA.

Oznámenie prišlo v Oválnej pracovni, kde Trump podpísal prezidentský dekrét. Podľa neho sa clá nevzťahujú na vozidlá vyrobené alebo zmontované v USA, no akékoľvek auto dovezené zo zahraničia podlieha novému 25 % clu. Opatrenie sa dotkne osobných aj ľahkých nákladných vozidiel.

Nové clá majú priniesť miliardy dolárov

Podľa tajomníka Bieleho domu Willa Scharfa nové clá výrazne posilnia americkú ekonomiku, keďže by mohli priniesť do štátnej pokladnice vyše 100 miliárd dolárov ročne. Clá sa pritom pripočítajú k už existujúcim clám, čo znamená, že ceny dovážaných áut môžu ešte výraznejšie vzrásť.

Hoci Trumpov dekrét už vstúpil do platnosti, nie je úplne jasné, ako presne sa budú clá aplikovať. Väčšina moderných automobilov sa skladá z tisícok dielov, ktoré pochádzajú z rôznych krajín sveta. To vyvoláva otázky, ako budú americké colné úrady určovať, či konkrétne auto spadá pod nové clá.

Trump
Flickr

Trumpovo oznámenie spôsobilo okamžitú reakciu na burzách. Akcie veľkých automobilových spoločností zaznamenali pokles hodnoty. General Motors stratil viac ako 4 %, Stellantis klesol takmer o 3 % a Ford zaznamenal menší pokles približne o 1 %. Tento vývoj odráža obavy investorov z toho, ako nové clá ovplyvnia predaj automobilov na americkom trhu.

Dopady na svetový automobilový priemysel

Trumpov krok môže výrazne ovplyvniť globálny automobilový priemysel, najmä európske a japonské automobilky, ktoré vyvážajú vozidlá do USA. Spoločnosti ako Volkswagen, BMW, Toyota či Honda môžu čeliť vyšším nákladom a možnému poklesu dopytu po svojich vozidlách na americkom trhu.

Zatiaľ nie je jasné, ako na tieto clá zareagujú obchodní partneri USA, no je možné, že Európska únia či Čína prijmú odvetné opatrenia. V minulosti už podobné kroky viedli k obchodným sporom, ktoré mohli mať negatívne dôsledky pre ekonomiky na oboch stranách.

Trumpova administratíva sa však obhajuje tým, že toto opatrenie je nevyhnutné na ochranu amerických pracovných miest a podporu domácich výrobcov. Prezident opakovane zdôrazňuje, že jeho cieľom je posilniť ekonomiku USA a znížiť závislosť od zahraničných dodávateľov. Otázkou zostáva, či tento krok skutočne prinesie očakávané výsledky, alebo povedie k ďalšiemu napätiu na globálnych trhoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP