V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po takmer štyroch dňoch strávených na obežnej dráhe sa v piatok úspešne vrátila na Zem štvorčlenná posádka misie Fram2, ktorá vstúpila do histórie ako prvá čisto turistická misia obiehajúca Zem po polárnej orbite. Kapsula Crew Dragon spoločnosti SpaceX bezpečne pristála pomocou padákov do vôd Tichého oceánu pri západnom pobreží USA, čo je ďalšia premiéra – doteraz sa všetky návraty amerických kapsúl konali v Atlantickom oceáne.

Misia Fram2, pomenovaná po legendárnej nórskej prieskumnej lodi, obletela Zem približne 55-krát, pričom nad pólmiprelietala každých 45 minút vo výške 425 až 450 kilometrov. Tento typ orbity umožňuje satelitom a vesmírnym plavidlám vidieť celú planétu, a tak je ideálny pre vedecký výskum. V rámci letu sa realizovalo 22 experimentov, medzi nimi napríklad historicky prvé röntgenové snímky človeka vo vesmíre, či pokus s pestovaním hlivy ustricovej v podmienkach mikrogravitácie.

Kto tvoril vesmírnu posádku?

Misiu financoval maltský podnikateľ čínskeho pôvodu Čchun Wang, ktorý pôsobí v oblasti kryptomien. Veliteľkou lode sa stala nórska filmová režisérka Jannicke Jane Mikkelsenová, pilotkou bola nemecká elektroinžinierka Rabea Roggeová, ktorá sa týmto letom stala prvou nemeckou astronautkou.

Štvrtým členom bol austrálsky polárny bádateľ Eric Philips, ktorý plnil funkciu letového špecialistu a zdravotníka. Ide o tretiu posádku SpaceX bez profesionálneho astronauta, po misiách v rokoch 2021 a 2024.

Unshplash | NASA

Okrem už spomínaných röntgenových snímok a experimentu s hlivou ustricovou sa misia Fram2 zamerala na biologické, technologické a medicínske výskumy, ktoré môžu byť kľúčové pre dlhodobé pobyty vo vesmíre. Pestovanie rýchlorastúcich a výživných potravín ako je hliva by mohlo byť riešením pre zásobovanie astronautov na misiách na Mesiac či Mars.

Päť žien vo vesmíre zároveň

Počas trvania misie Fram2 sa vo vesmíre naraz nachádzalo päť žien, čo je zriedkavý, no čoraz častejší jav. Okrem Mikkelsenovej a Roggeovej boli na obežnej dráhe aj americké astronautky Anne McClainová a Nichole Ayersová na palube ISS a čínska astronautka Wang Chao-ce na čínskej stanici Tchien-kung.

Misia Fram2 tak ukázala, že vesmírna turistika napreduje, a zároveň otvára nové možnosti pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu. Premiérový let po polárnej orbite bez profesionálnych astronautov bol ďalším krokom k demokratizácii prístupu do vesmíru a potvrdil, že SpaceX zohráva kľúčovú rolu v novej ére kozmického výskumu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP