Známa spoločnosť NordSecurity, ktorá ponúka najrôznejší softvér zvyšujúci internetovú bezpečnosť – od VPN až po programy na uchovávanie hesiel, zverejnila svoj každoročný rebríček 200 najpoužívanejších prihlasovacích údajov.

A ako obyčajne, výsledky nie sú práve dobrou vizitkou pre bežného používateľa. Celosvetovo najpoužívanejším heslom je totiž fráza „password“ teda v preklade „heslo“. Tú malo vo vzorke 3 TB dát zo známych únikov hesiel takmer 5 miliónov používateľov, ktorých prihlasovacie údaje boli kompromitované. V závese nasledujú číselné kombinácie 123456 a dômyselnejšia 123456789.

Problémom však je, že ktokoľvek by sa k takto „chránenému“ účtu chcel dostať tzv. brute-force softvérom hádajúcim heslá, teda automaticky vpisujúcemu rôzne kombinácie znakov, podobnú ochranu zlomí za menej než sekundu.

NordPass

Podobné je to zo slovami zo slovníkov, teda aj krstnými menami alebo názvami predmetov. Len zverejnený rebríček ukazuje, že ak fráza obsahuje aj čísla aj písmená, čas sa predĺží na 10 sekúnd.

Správne heslo by však malo byť kombináciou čísel, malých a veľkých písmen a pokojne aj iných znakov, napríklad „hsa:AS855-*An“.

Čas na prelomenie takéhoto hesla sa môže rátať aj v minutách či hodinách, podľa jeho dĺžky. Samozrejme, nič podobné si asi nezapamätáš, dnes však iOS alebo aj Android používajú manažérov hesiel, ktoré takéto frázy vypĺňajú za teba.

Samozrejme, otázkou zostáva, čo ak sa útočník dostane k všetkým tvojim heslám práve v takomto manažérovi – ideou je však chrániť sa skôr proti útokom neznámych útočníkov z celého sveta a svoje zariadenia si stráži’t radšej fyzicky – napríklad ich nikdy nespúšťať z očí.

Vieme, ako sú na tom Slováci

NordPass patriaci pod NordSecurity zverejnil aj to, aké heslá používali Slováci. Dominujú číselné kombinácie 123456, 12345678 a 123456789.

Zaujímavosťou je na pohľad nezmiselná fráza 110110jp, ktorý malo viac než tisíc používateľov zo zverejnených únikov a umiestnila sa na 4. mieste. Fráza „password“ u našich používateľov dokonca predbehla domáce „heslo“.

Najpopulárnejšimi menami sú Martin a Veronika v prvej 18-tke sa ale vyskytli aj tie, vulgárnejšie, ktoré by na matrike práve neschválili. Nezostáva ani kombinácia qwerty. Je však možné, že slovenské dáta sú trochu skreslené menšou vzorkou oproti tej celosvetovej.

NordPass

Povšimnúť si môžeš aj to, že slovenské mená by anglicky hovoriaci brute-force softvér považoval za neznámu kombináciu znakov, takźe napríklad Moniku by zlomil za 2 minúty a Dominika až za 17 minút. Ani to však nemusí byť úplne pravda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP