V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rýchlosť topenia ľadovcov po celom svete sa v posledných desaťročiach dramaticky zvýšila, varujú vedci. Nová štúdia ukazuje, že od roku 2012 do roku 2023 sa roztopilo o 36 % viac ľadu než v predchádzajúcom období. Tento trend by mohol mať katastrofálne dôsledky, vrátane zrýchleného stúpania hladiny morí, ktoré ohrozí milióny ľudí žijúcich na pobreží.

Ľadovce sú zásobárňami sladkej vody pre miliardy ľudí a zároveň zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii klímy. Ich postupné roztápanie znamená nielen stratu cenných zásob vody, ale aj ďalšie narušenie klimatickej rovnováhy. Priemerne sa každý rok roztopí 273 miliárd ton ľadu, čo by podľa vedcov stačilo na pokrytie celosvetovej spotreby vody na 30 rokov.

Alarmujúce výsledky štúdie

Podľa Michaela Zema z Univerzity v Zurichu, ktorý je spoluautorom štúdie publikovanej v prestížnom časopise Nature, sú výsledky „šokujúce, no nie úplne nečakané“. Vedci už dlhodobo upozorňujú, že emisie skleníkových plynov spôsobujú globálne otepľovanie, ktoré vedie k zrýchlenému topeniu ľadovcov.

Od roku 2000 stratili ľadovce približne 5 % svojho objemu. Úbytok však nie je rovnomerný – zatiaľ čo v Antarktíde sa ľadovce zmenšili o približne 2 %, alpské ľadovce stratili až 40 % svojho objemu. Najrýchlejšie miznú menšie ľadovce, pričom mnohé z nich úplne zaniknú ešte v tomto storočí.

Topenie ľadovcov neznamená len rast hladiny morí, ale aj ohrozenie zásob sladkej vody. Tento problém najviac pocítia obyvatelia strednej Ázie a stredných Ánd, kde sú ľadovce hlavným zdrojom vody pre miestne obyvateľstvo. Ak sa úbytok ľadovcov nezastaví, môžu sa v týchto regiónoch objaviť vážne problémy so zásobovaním vodou.

Unsplash / Tina Rolf

Dôsledky pre pobrežné oblasti

Ľadovce sú druhým najväčším faktorom zvyšovania hladiny oceánov – prvým je tepelná expanzia vody spôsobená jej otepľovaním. Podľa vedcov spôsobili topiace sa ľadovce od roku 2000 nárast hladiny oceánov o 2 cm. To znamená, že ďalšie štyri milióny ľudí žijúcich v pobrežných oblastiach sú vystavené riziku záplav.

Organizácia Spojených národov v januári označila ochranu ľadovcov za „stratégiu prežitia“ dôležitú pre celú planétu. Ak sa ľudstvo nepokúsi obmedziť emisie skleníkových plynov a spomaliť globálne otepľovanie, následky môžu byť nezvratné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP