V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Tesla zaznamenala v prvom štvrťroku 2025 výrazný pokles predaja svojich elektrických áut. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dodala zákazníkom o 13 % menej vozidiel. Podľa analytikov sa na tomto poklese podieľajú viaceré faktory – od úprav vo výrobe cez rastúcu konkurenciu až po kontroverzie spojené so šéfom spoločnosti Elonom Muskom.

Tesla v období od januára do marca 2025 dodala zákazníkom po celom svete 336 681 vozidiel. Už predtým sa však objavovali signály, že predaj klesá. Počet nových registrácií vozidiel Tesla v Európskej únii sa v januári a februári medziročne znížil o 49 %, pričom sa predalo len niečo vyše 19 000 áut. Situácia bola obzvlášť dramatická v Nemecku, kde počet nových registrácií vo februári klesol zo 6 038 na iba 1 429 vozidiel.

Ani Čína, jeden z najdôležitejších trhov pre Teslu, nebola výnimkou. Podľa predbežných údajov sa tam predaj v marci znížil o viac ako 11 %. Spoločnosť síce neposkytuje oficiálne údaje o jednotlivých regiónoch, no dostupné dáta naznačujú, že pokles predaja je globálnym trendom.

Výrobné prestávky znížili produkciu

Jedným z hlavných dôvodov slabších výsledkov Tesly je podľa odborníkov prestavba výrobných liniek. Začiatkom roka spoločnosť modernizovala svoju produkciu, najmä pri modeli Y, ktorý je jej najpredávanejším vozidlom. Tento prechod na aktualizovanú verziu spôsobil niekoľkotýždňovú odstávku výroby, čo sa priamo prejavilo na nižšom počte vyrobených áut.

Okrem toho si mnohí zákazníci radšej počkali na vylepšený model, než by si kúpili staršiu verziu. Celkovo Tesla v prvom štvrťroku 2025 vyrobila 362 615 vozidiel, čo je o približne 16 % menej ako v rovnakom období minulého roka.

Tesla model X a S dostanú refresh
Youtube/Screenshot/Munro Live

Muskove politické aktivity odrádzajú zákazníkov

Ďalším faktorom, ktorý mohol prispieť k poklesu predaja, sú narastajúce kontroverzie okolo Elona Muska. V posledných mesiacoch čelil kritike za svoje politické aktivity, čo viedlo k výzvam na bojkot produktov Tesly.

Musk sa stal blízkym spojencom Donalda Trumpa a venoval jeho kampani v prezidentských voľbách viac ako 250 miliónov dolárov. Po Trumpovom návrate do Bieleho domu sa navyše stal šéfom nového úradu pre efektívnosť štátnej správy (DOGE), kde jeho rozhodnutia vyvolali množstvo kontroverzií, najmä kvôli drastickým škrtom.

V Európe zase Musk otvorene podporoval krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) pred februárovými parlamentnými voľbami a v minulosti sa snažil ovplyvniť aj politiku v Spojenom kráľovstve. Tieto kroky mohli odradiť niektorých zákazníkov, ktorí už viac nechcú spájať svoje nákupy s jeho menom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP