V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Teplárenstvo je v slovenskej energetike kľúčovým sektorom, ktorý si prešiel náročným obdobím. Po výkyvoch cien energií odborníci z MH Teplárenský holding, ktorý združuje šesť významných štátnych teplární na Slovensku, veria, že ceny energií sa stabilizujú.

Hoci najhoršie časy sú zrejme za nami, aj naďalej pretrvávajú určité riziká ako je možný dopad úplného zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu. Tento problém ovplyvňuje predovšetkým ceny plynu, čo bude mať dopad na náklady na teplo a iné energetické produkty.

Strategické kroky a ekologické prechody

Slovenské teplárne sa pritom nevenujú len otázkam cien, ale intenzívne pracujú aj na modernizácii svojej infraštruktúry. V tejto oblasti hrajú dôležitú úlohu najmä obnoviteľné zdroje energií a energetická efektívnosť.

Teplárenstvo má v tejto oblasti nepochybne veľký potenciál na prechod k ekologickým technológiám. Vzhľadom na rozvinutú sieť centrálneho zásobovania teplom, ktorá pokrýva väčšinu miest a obcí, je možné rýchlo a efektívne implementovať nové, ekologické výrobné technológie.

Zaujímavosťou je aj možnosť spojenia teplárenstva so sektorom elektroenergetiky. Táto integrácia môže zlepšiť flexibilitu celého energetického systému a poskytnúť novú hodnotu. Na druhej strane, ako hovorkyňa holdingu Andrea Devánová upozorňuje, slovenské teplárne čelia silnej regulácii cien tepla. To obmedzuje ich schopnosť flexibilne reagovať na trhové podmienky a investovať do modernizácie a obnoviteľných zdrojov.

Zníženie emisií z oxidov dusíka pod hodnotu stanovenú európskou smernicou, bezpeènú a spo¾ahlivú prevádzku a lepšiu reguláciu výrobného procesu zabezpeèí v akciovej spoloènosti Žilinská teplárenská projekt Zmena výrobného procesu – denitrifikácia kotlov K1, K2 a K5, ktorý 2. októbra 2014 v Žiline oficiálne spustili. Na snímke poh¾ad do areálu akciovej spoloènosti Žilinská teplárenská. FOTO TASR - Pavol Ïurèo *** Local Caption *** poh¾ad na do prevádzky teplárne

Výsledky a očakávania

V minulom roku sa MH Teplárenský holding dostal do zisku pred zdanením vo výške 35 miliónov eur. Predstavuje to výrazný medziročný pokles, najmä kvôli zníženiu cien elektrickej energie. Tento pokles v ziskoch súvisí aj s nižšími tržbami zo zrealizovaných predajov, ktoré zaznamenali medziročný pokles až o 127 miliónov eur.

Napriek tomu sa teplári pozerajú do budúcnosti s optimizmom a očakávajú aj v tomto roku mierny pokles tržieb, ziskov a EBITDA, ktoré môžu ovplyvniť aj vládne energetické opatrenia.

Okrem týchto každodenných výziev sa v tejto oblasti čoskoro očakávajú významné investičné projekty. Ministerstvo hospodárstva SR už začalo podporovať modernizačné iniciatívy, ktoré sa týkajú zlepšovania ekologických technológií, ako je projekt ukončenia spaľovania uhlia v Žiline alebo využitie geotermálnej energie v Košiciach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP