V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Spojené štáty intenzívne pracujú na návrhu nových pravidiel, ktoré by mohli výrazne obmedziť alebo dokonca zakázať používanie dronov obsahujúcich technológie od čínskych a ruských výrobcov. Hlavným dôvodom sú rastúce obavy o národnú bezpečnosť.

Ministerstvo obchodu vo štvrtok zdôraznilo, že cieľom je zabrániť zahraničným rivalom USA, ako sú Čína a Rusko, získavať prístup k citlivým údajom alebo ovplyvňovať kritické technologické infraštruktúry prostredníctvom manipulácie s dronmi.

Drony zohrávajú kľúčovú úlohu v komerčných odvetviach, ale aj v americkej bezpečnosti. Technológie vyrobené v Číne či Rusku však vyvolávajú obavy, že tieto krajiny by mohli prostredníctvom dodávok hardvéru alebo softvéru získať strategickú výhodu nad USA. Ministerstvo obchodu zdôraznilo, že kontrola dodávateľského reťazca je mimoriadne dôležitá.

dron, výbuch
ricardo-gomez/unsplash/jeff-kingma/unsplash

Drony ako riziko pre bezpečnosť

„Zabezpečenie dodávateľského reťazca pre technológie bezpilotných lietadiel je nevyhnutné na ochranu našej národnej bezpečnosti,“ uviedla ministerka obchodu Gina Raimondová. Doplnila, že kybernetická špionáž zo strany Číny a Ruska už mnohokrát predstavovala vážne ohrozenie americkej infraštruktúry.

Okrem Číny a Ruska sú medzi protivníkmi, ktorých aktivity znepokojujú USA aj Severná Kórea a Irán. Medzi cieľmi navrhovaných obmedzení sa ocitol aj čínsky gigant DJI, ktorý dominuje globálnemu trhu so spotrebiteľskými dronmi. Washington poukazuje na údajné využitie technológií DJI pri sledovaní etnických menšín v Číne, ako aj na možné bezpečnostné riziká spojené s prenosom dát a sledovaním.

Kongres už v roku 2019 zakázal Pentagonu nákup alebo používanie čínskych dronov a komponentov v armádnych systémoch. Zákonodarcovia USA opakovane vyjadrili obavy, že produkty DJI môžu slúžiť ako prostriedok na špionáž či manipuláciu, čo samotná spoločnosť dôrazne odmieta.

dron
Pixabay

Pripravované pravidlá

Ministerstvo obchodu informovalo, že navrhované obmedzenia budú podliehať verejnej diskusii do 4. marca. Následne sa rozhodne, aký rozsah budú mať nové pravidlá. Ak budú implementované, môžu zásadne ovplyvniť dostupnosť čínskych dronov na americkom trhu a podporiť rozvoj domácich alternatívnych výrobcov.

Konečné rozhodnutie o nových opatreniach a ich podobe čaká na posúdenie administratívou novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Ten ešte v predvolebnej kampani vyjadroval podporu opatreniam, ktoré by posilnili technologickú nezávislosť USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP