Vedci z University of Southampton, konkrétne Dr. Chris Holmes a Dr. Martynas Beresna z Optoelektronického výskumného centra, vyvinuli unikátny systém pre drony. Ten využíva optické vlákna na neustále sledovanie ich technického stavu, čo funguje podobne ako nervy v ľudskom tele. Systém používa svetlo namiesto elektrických signálov, čím sa vyhýba problémom s rušením, ktoré bežne nastáva pri rádiových frekvenciách.

Ako vysvetľuje Dr. Holmes, ide o akýsi druh nervovej sústavy pre drony. Informácie sa prenášajú v reálnom čase pomocou svetelných signálov, čo znižuje možnosť rušenia a robí systém spoľahlivejším. Dr. Beresna dodal, že tento systém nielenže znižuje nároky na technický personál, ale zvyšuje bezpečnosť a efektivitu prevádzky dronov. Tieto informácie uverejnil portál Interesting Engineering.

Ako funguje optická nervová sústava

Systém používa tzv. optickú štruktúru speckle, ktorá vytvára obrazy na základe svetelných signálov z optického vlákna. Na základe toho, dokáže zobrazovať rôzne reakcie a stav dronu. Podľa Dr. Holmesa tento systém sleduje zaťaženia a napätia na dronu, čo pomáha technikom na zemi identifikovať problémy skôr, než bude potrebné dron pristáť.

Použitím AI algoritmov dokáže tento systém analyzovať zdravotný a plnohodnotný stav dronu a odhaliť možné problémy práve včas. Na univerzite systém testovali aj na dronoch vyvinutých študentmi leteckého inžinierstva pod vedením Dr. Boba Entwistla.

dron
Pixabay

Budúcnosť dronov v doprave a logistike

Testy taktiež preukázali vysoký potenciál optického systému, najmä pri aplikácii v záchranných situáciách, ako je doručenie defibrilátorov. Toby King-Cline je absolvent leteckého inžinierstva, ktorý sa na projekte tiež podieľal. Vidí veľký komerčný potenciál technológie. Konkrétne v tom, že v reálnom čase tak môžu sledovať údaje o stave dronu. To ukázalo, že táto technológia dokáže predĺžiť prevádzku bez častých kontrol.

Podľa tímu z University of Southampton by tento nový systém mohol byť komerčne dostupný do roku 2025. Očakáva sa, že do roku 2030 môže dronový priemysel prispieť až 45 miliardami libier do rôznych odvetví, pričom doprava a logistika by mali predstavovať 2,8 miliardy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú