V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Taliansky protimonopolný úrad začal vyšetrovanie štyroch popredných automobilových koncernov – BYD, Stellantis, Tesla a Volkswagen (VW) – pre údajné zavádzanie spotrebiteľov o výkone ich elektrických vozidiel (EV). Vyšetrovanie sa týka presnosti informácií o dojazde elektromobilov, degradácie batérií a záruk, ktoré automobilky poskytujú.

Regulačný úrad vo svojom vyhlásení uviedol, že skúma možné porušenie spotrebiteľského kódexu, pričom sa zameriava na reálne a uvádzané dojazdy elektromobilov, stratu kapacity batérií v priebehu času, a obmedzené štandardné záruky na batérie.

Ak sa preukáže, že automobilky poskytovali zavádzajúce alebo nepresné informácie, môže ich čakať pokuta alebo nariadenie úpravy informácií pre zákazníkov.

Razie v sídlach automobiliek

Vo štvrtok vykonali talianske regulačné úrady inšpekcie priamo v sídlach všetkých štyroch dotknutých automobiliek – BYD, Stellantis, Tesla a Volkswagen, pričom na pomoc im prišli aj príslušníci Guardia di Finanza, špecializovanej polície zameranej na finančné zločiny.

Tento krok naznačuje, že vyšetrovanie je v pokročilej fáze a že sa môže rozšíriť do závažných odhalení, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť nielen tieto spoločnosti, ale aj celý automobilový priemysel. Talianske úrady sa snažia získať presné údaje o výkone elektromobilov, dojazde ich batérií, a o možnostiach záruk, čo môže mať dalekosiahle následky na spôsob, akým automobilky komunikujú s verejnosťou a spotrebiteľmi.

Čínska automobilka BYD sa k prebiehajúcemu vyšetrovaní zatiaľ nevyjadrila, a to ani vo vzťahu k podozreniam z nezrovnalostí v informáciách o svojich elektrických vozidlách. Rovnako tak, Stellantis a Volkswagen nereagovali na oficiálne žiadosti o komentár, čím dávajú najavo, že sa nebudú vyjadrovať k prebiehajúcemu vyšetrovaniu, kým nebude známa jeho presná podstata. Taliansku prevádzku Tesly sa pritom nepodarilo okamžite kontaktovať.

Volkswagen

Čo môže vyšetrovanie znamenať pre spotrebiteľov?

Ak sa preukáže, že automobilky zavádzali zákazníkov o výkone a vlastnostiach svojich elektromobilov, môže to viesť k prísnejším pravidlám pri komunikácii technických údajov, zmenám v záručných podmienkach batérií, pokutám alebo povinnosti kompenzovať zákazníkov, a dôslednejšiemu testovaniu EV zo strany regulačných úradov.

Talianske vyšetrovanie je ďalším signálom, že spotrebitelia a regulačné orgány venujú čoraz väčšiu pozornosť transparentnosti v automobilovom priemysle, najmä v oblasti elektromobility. Výsledky vyšetrovania môžu ovplyvniť celý trh s elektrickými vozidlami v Európe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP