V tomto článku boli použité materiály TASR.

Poľsko plánuje vstúpiť do rokovaní o kúpe viac ako 100 kusov amerických salvových raketometov M142 HIMARS. Tento krok predstavuje zásadný posun v bezpečnostnej stratégii krajiny a cieľom je zvýšiť obranyschopnosť na východnom krídle NATO.

Podľa Artura Kuptela, šéfa úradu poľského ministerstva obrany pre vyzbrojovanie, pôjde o prvú realizačnú zmluvu z celkového rámca na 486 kusov, čo je súčasťou dlhodobej poľskej vízie projektu HOMAR-A. Táto iniciatíva má zabezpečiť nielen prítomnosť HIMARS systémov v poľskom arzenáli, ale aj prepojenie odpaľovacích zariadení s domácimi technológiami, ako sú podvozok nákladného vozidla Jelcz a komunikačný systém Topaz.

HIMARS, raketomet
Pentagon

Ambiciózne investície do obrany

V nadväznosti na ruskú inváziu na Ukrajinu si Poľsko kladie za cieľ prehĺbiť vlastnú obranyschopnosť. Výdavky na obranu dosiahnu v roku 2024 až 4,1 % HDP, čo je už druhý rok najviac v rámci NATO. Do roku 2025 plánujú tieto výdavky ešte zvýšiť na 4,7 %. V oblasti vyzbrojovania sa krajina zaviazala nakupovať modernú výzbroj a postupne sa orientovať na domácu výrobu vrátane ambiciózneho plánu pokryť celú škálu munície a rakiet vyrábaných priamo na poľskom území.

Poľsko a Južná Kórea: Rozvoj spoločnej produkcie

Poľsko v apríli podpísalo dohodu na 72 juhokórejských raketometov K239 Čchonmu podľa poľskej špecifikácie HOMAR-K, pričom dodávky sa očakávajú od roku 2026. Významnou časťou tejto spolupráce je plán na výrobu munície pre raketové systémy priamo v Poľsku, čím Poľsko potvrdzuje svoju snahu o nezávislosť a posilnenie lokálnej zbrojárskej produkcie.

Rokovania o dodávkach systému HIMARS sú ďalším krokom v tomto strategickom smere, pričom Kuptel uviedol, že po ukončení diskusií s Južnou Kóreou bude možné začať rozhovory o amerických systémoch. Časový harmonogram dodávok však zostáva neistý, vzhľadom na uprednostňovanie niektorých zbrojných dodávok Ukrajine zo strany USA.

Zameranie na domáci rozvoj a partnerstvá

Poľsko postupne rozširuje nielen svoje zbrojné kapacity, ale aj technologické partnerstvá, ktoré mu umožnia vyrábať strategicky dôležitú výzbroj na domácej pôde. Už podpísalo približne 100 vojenských zmlúv na rok 2024 a niekoľko desiatok ďalších sa očakáva do konca roka. Ak sa tento ambiciózny projekt podarí realizovať, krajina sa dostane na popredné miesto v rámci európskeho zbrojného priemyslu.

Pripravované kroky Poľska v oblasti nákupu a výroby zbraní sú významným posunom nielen pre samotnú krajinu, ale aj pre región strednej a východnej Európy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú