V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rubikova kocka je dlhodobo symbolom intelektuálnych výziev a technologických inovácií. Najnovšie však posunula svoje hranice až do sféry ultrarýchlej robotiky. Robot vyvinutý študentmi z americkej Purdueovej univerzity (PU) totiž poskladal túto ikonickú skladačku za neuveriteľných 0,103 sekundy, čím prekonal doteraz platný svetový rekord. Tento výkon oficiálne potvrdila aj Guinnessova kniha rekordov.

Robot s výstižným názvom Purdubik’s Cube je dielom štvorčlenného tímu študentov elektrického a počítačového inžinierstva z PU, ktorý v americkom štáte Indiana pôsobí ako centrum technologických inovácií. Predchádzajúci rekord 0,305 sekundy držal robot spoločnosti Mitsubishi Electric od mája 2024. Pre porovnanie, jedno žmurknutie trvá približne 0,3 sekundy, čo znamená, že robot zložil kocku rýchlejšie, než si ľudské oko vôbec stihne všimnúť.

Spojenie precízneho hardvéru a inteligentného softvéru

Kľúčom k výnimočnej rýchlosti bol kombinovaný prístup k technike aj algoritmizácii. Robot využíva strojové videnie na rozpoznávanie farieb na kocke, čo mu umožňuje okamžite analyzovať jej aktuálne usporiadanie. Následne aktivuje vlastný optimalizovaný algoritmus na výpočet najefektívnejšej postupnosti pohybov. Vysokú rýchlosť zabezpečuje hardvér pozostávajúci z priemyselných pohybových systémov značky Kollmorgen, ktoré umožňujú ultrarýchle a presné ovládanie každého pohybu.

Robot bol po prvýkrát verejne predstavený v decembri 2024 na študentskej súťaži SPARK zameranej na inžiniersky dizajn. Tam získal prvé miesto a odvtedy tím neprestal s jeho vylepšovaním. Finálny rekordný pokus je výsledkom mesiacov optimalizácie, testovania a jemného dolaďovania každého detailu.

AI pracuje
Freepik

Tím študentov myslel aj na využitie mimo laboratória. Vytvoril aplikáciu Smart Cube, ktorá umožňuje bežným používateľom „rozhádzať“ Rubikovu kocku, na čo robot okamžite reaguje a kocku bleskovo opäť poskladá. Ide o interaktívny zážitok, ktorý má vzdelávací aj zábavný rozmer a približuje princípy umelej inteligencie a robotiky širokej verejnosti.

Viac než len rekord

Vedúci projektu, docent Nak-sung Patrick Hjun, zdôraznil, že nejde len o senzáciu. „Tento úspech nie je len o prekonaní rekordu, posúva zároveň hranice schopností umelo vytvorených systémov. Približuje nás k pochopeniu ultrarýchlych systémov ovládania a koordinácie, ktoré poznáme z prírody,“ uviedol.

Purdubikova kocka tak nie je len strojom, ktorý sa zapísal do histórie rekordov. Je tiež dôkazom toho, čo všetko dokáže spojenie mladého výskumného potenciálu, kvalitného vedenia a technologickej vášne. V ére, kde rýchlosť rozhoduje o úspechu, tento robot ukazuje, že budúcnosť je nielen rýchla, ale aj precízna.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP