V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V kombinácii svetla a plazmy našli slovenská študentka Anna Podmanická a český študent Tomáš Čermák cestu k ekologickému riešeniu čistenia vody. Ich spoločný projekt s názvom PURA im vyniesol víťazstvo v európskej kategórii prestížnej environmentálnej súťaže pre mladých inovátorov – The Earth Prize. Oznámenie výsledkov zaznelo v pondelok a podľa poroty ide o priekopnícke riešenie, ktoré má potenciál nielen na čistenie vody, ale aj v boji proti antibiotickej rezistencii.

Unikátnosť ich projektu spočíva v spojení dvoch samostatných výskumných prístupov. Tomáš Čermák sa venoval vývoju technológie studenej plazmy, ktorá dokáže efektívne ničiť znečisťujúce látky aj baktérie odolné voči antibiotikám. Anna Podmanická zas pracovala s fotokatalýzou – procesom využívajúcim svetelnú energiu na rozklad škodlivých organických látok a narúšanie bunkových stien mikroorganizmov.

Spojením týchto dvoch prístupov vytvorili systém, ktorý podľa poroty otvára nové možnosti nielen pre ekologické čistenie vody, ale aj pre zlepšenie verejného zdravia. Technológia je účinná, šetrná k životnému prostrediu a vďaka využitiu slnečného svetla aj energeticky nenáročná.

Ocenenie a podpora pre ďalší vývoj

Za svoje riešenie získali študenti finančnú odmenu vo výške 12 500 dolárov, čo je v prepočte viac než 11 400 eur. Tieto prostriedky im umožnia pracovať na väčšom prototype ich systému, ktorý by už nemal filtrovať len mililitre či litre vody, ale postupne sa dostať až na úroveň desiatok litrov. Cieľom je dosiahnuť taký výkon, aby technológia mohla byť reálne implementovaná v čistiarňach odpadových vôd.

„Momentálne spracovávame menšie množstvá vody, ale cieľom je rozšíriť kapacitu. V budúcnosti by sme chceli, aby sa PURA mohla využívať v skutočných prevádzkach,“ vysvetlil Tomáš Čermák. Systém sa tak môže stať silným nástrojom v boji proti globálnemu problému kontaminácie vody.

PURA- čistička vody.
The Earth Foundation

The Earth Prize

The Earth Prize je celosvetová environmentálna súťaž, ktorá sa zameriava na podporu mladých talentov so záujmom o ochranu planéty. Cieľom je inšpirovať budúcich lídrov v oblasti environmentálnych inovácií a vytvoriť platformu na zdieľanie riešení, ktoré majú potenciál meniť svet.

Okrem európskych víťazov ako sú Podmanická a Čermák má súťaž aj ďalších regionálnych šampiónov z Oceánie, Ázie, Blízkeho východu, Afriky, Severnej Ameriky a Latinskej Ameriky. Celosvetových víťazov vyhlásia symbolicky na Deň Zeme, 22. apríla. O tom, kto si odnesie hlavné ocenenie, rozhodne verejnosť prostredníctvom hlasovania na stránke TheEarthPrize.org/vote v termíne od 13. do 22. apríla.

Slovensko a Česko tak majú svojich zástupcov vo finále jednej z najvýznamnejších environmentálnych súťaží súčasnosti a ich úspech je dôkazom, že mladá generácia má čo ponúknuť v riešení globálnych problémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP