NASA zverejnila nový úchvatný záber prachových diablov na povrchu Marsu, ktorý zachytáva ich aktivitu. Tieto víry vznikajú a pohybujú sa po povrchu a následne miznú, následne vznikajú ďalšie.

Fotografia, ktorú vytvorila kamera HiRISE na palube orbitera Mars Reconnaissance Orbiter v septembri 2022, zachytáva časť kráteru Haldane, kde prachové víry zanechali na krajine svoje stopy. Na tému poukázal portál Science Alert.

Vedci skúmajú stopy a rýchlosť akumulácie prachu, čím lepšie porozumejú atmosférickým procesom na červenej planéte. Tieto výskumy majú zásadný význam pre plánovanie budúcich vesmírnych misií a ochranu robotických zariadení na povrchu Marsu.

Významný výskum marťanských procesov

Mars, štvrtá planéta od Slnka, je známa ako „červená planéta“ vďaka svojmu charakteristickému sfarbeniu, ktoré spôsobuje oxid železitý v pôde. Atmosféra Marsu, zložená prevažne z oxidu uhličitého (približne 95 %), je veľmi riedka a zodpovedá len asi 1 % hustoty Zemskej atmosféry.

To vedie k nízkym teplotám, v priemere okolo -60 °C. Na povrchu nájdeme obrovské planiny, sopky, ako Olympus Mons a obrovské kaňonové systémy, akým je Valles Marineris. Geologické dôkazy naznačujú, že Mars kedysi mohol mať tekutú vodu a hrubšiu atmosféru, čo podporuje teórie o možnosti dávneho života.

Prachoví diabli na Marse vznikajú, keď sa povrch ohreje a spôsobí rýchly vzostup teplého vzduchu, ktorý do svojej rotácie vtiahne prachové častice. Tieto víry môžu byť malé a neškodné. Taktiež však môžu byť aj masívne s priemerom viac ako kilometer, a trvať celé hodiny. Význam prachových vírov spočíva v tom, že napomáhajú redistribúcii prachu po celej planéte, čím ovplyvňujú počasie a klímu.

Tieto fascinujúce javy sú však dvojsečnou zbraňou pre stroje na Marse. Prachové častice, ktoré zdvihnú, môžu znížiť efektivitu solárnych panelov tým, že blokujú prístup slnečných lúčov. Na druhej strane však silný vietor vírov môže panely očistiť a zvýšiť ich účinnosť.

prachový diabol, Mars, aktivita
NASA

Zábery ako nástroj výskumu

Zábery NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) ukazujú prachových diablov zanechávajúcich stopy na marťanskom povrchu. Tieto stopy postupne blednú, čo vedcom umožňuje vypočítať rýchlosť ukladania prachu v čase.

Tento výskum je pre zabezpečenie efektivity a životnosti zariadení nasadených na povrchu Marsu. Znalosti o prachových víroch sú nielen fascinujúce, ale majú aj praktické využitie pri plánovaní budúcich misií na Mars.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP