V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Firefly Aerospace, hráč v oblasti komerčného vesmírneho výskumu, oznámila, že v stredu 15. januára 2025 uskutoční historický štart svojho lunárneho modulu Blue Ghost na palube rakety SpaceX Falcon 9. Štart sa plánuje o 1.11 h EST (7.11 h SEČ) a cieľom bude vybudovanie novej kapitoly v rámci komerčného prieskumu Mesiaca.

Blue Ghost, modul s kruhovým tvarom a priemerom 3,5 metra, meria na výšku dva metre. Jeho hlavným zámerom je dopraviť na lunárny povrch zariadenia pre desať vedeckých výskumných projektov a technologických experimentov. Plánované miesto pristátia je v regióne Mons Latreille, čo je vulkanický kopec nachádzajúci sa v Mori nepokojov (Mare Crisium).

Partnerstvo medzi NASA a súkromným sektorom

Lunárne moria, kde plánuje Firefly pristáť, sú obrovské plochy zatopené lávou, ktoré vznikli po dopadoch vesmírnych telies. Napriek názvu v nich nenájdeš žiadnu vodu. Ide o jedinečné geologické útvary, ktoré sú predmetom vedeckého skúmania.

Cesta k Mesiacu bude trvať 45 dní, po ktorých Blue Ghost pristane na lunárnom povrchu. Misia bude pokračovať 14 dní, počas ktorých modul vykoná sériu experimentov a testov.

Misia Blue Ghost je súčasťou programu s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (Commercial Lunar Payload Services, CLPS), ktorý má využiť spoluprácu súkromného sektora na dopravu nákladu na Mesiac. NASA na túto konkrétnu misiu uzavrela s Firefly kontrakt v hodnote 93 miliónov dolárov.

Program CLPS je súčasťou širšieho úsilia programu Artemis, ktorého ambíciou je vytvoriť udržateľný ekosystém pre lunárne misie. Tento ekosystém zahŕňa výstavbu infraštruktúry na Mesiaci, dlhodobé využívanie jeho zdrojov a dopravu rôzneho vedeckého nákladu pomocou súkromných spoločností.

Blue Origin

Výzvy programu CLPS

Napriek veľkým ambíciám programu CLPS, nie všetky doterajšie misie boli úspešné. Prvá misia spoločnosti Astrobotic Technology skončila neúspechom, keď sonda zhorela pri opätovnom vstupe do atmosféry Zeme.

Druhá misia, ktorú vykonal modul Odysseus od spoločnosti Intuitive Machines, dosiahla síce tzv. mäkké pristátie, no jedna z pristávacích nôh sa zlomila. To spôsobilo obmedzenie solárnej energie, hoci modul zvládol dokončiť časť experimentov a odoslať údaje späť na Zem.

Pristátie na Mesiaci je stále mimoriadne náročné, o čom svedčí aj fakt, že mäkké pristátie dosiahlo doposiaľ iba päť krajín, a to Sovietsky zväz, USA, Čína, India a Japonsko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú