Už desaťročia prechádzajú robotické kozmické sondy solárnou sústavou a odolávajú podmienkam, ktoré sú pre ľudí nepredstaviteľné. Napríklad sonda Parker Solar Probe prežila teploty presahujúce 1 800°F (980°C) počas svojho desaťdňového preletu okolo Slnka. Tieto úspechy v kombinácii s rýchlym pokrokom umelej inteligencie (AI) vyvolávajú otázku, či potrebujeme vôbec ľudských astronautov pre budúce misie?

Podľa niektorých popredných vedcov je budúcnosť vesmírneho prieskumu jednoznačne naklonená robotom. Lord Martin Rees, Astronóm kráľovského dvora Spojeného kráľovstva sa v rozhovore pre BBC vyjadril, že rýchly pokrok v oblasti robotiky znižuje potrebu vysielať ľudí do vesmíru, a to najmä s využitím “peňazí daňových poplatníkov.” Na tému poukázal portál TechSpot.

[chcem_inzerovat_button text=“PRIDAJ sa do exkluzívnej technologickej skupiny na Facebooku“

Roboti na vzostupe

Ekonomické výhody robotov sú nesporné. Napríklad misia Perseverance, ktorá odštartovala v roku 2021, stála približne 2,7 miliardy dolárov. Naopak náklady na vyslanie ľudskej misie na Mars by mohli presiahnuť 100 miliárd dolárov. Rees dokonca tvrdí, že budúcnosťou ľudského cestovania do vesmíru bude pravdepodobne len dobrodružstvo financované bohatými elitami.

Andrew Coates, fyzik z Univerzitného kolégia v Londýne, vyzdvihol prednosti robotov, ktoré môžu cestovať ďalej a zvládnuť viac ako ľudské misie. V kombinácii s pokrokom AI ich potenciál len narastá. Spoločnosť Nvidia napríklad predpovedá prudký rast trhu s robotikou, ktorý by mohol byť porovnateľný s rozmachom AI chatbotov.

Napriek výhodám robotov existujú aj zástancovia ľudskej prítomnosti vo vesmíre. Biologička Dr. Kelly Weinersmith z Rice University upozornila, že ľudské misie majú významný národný symbolický význam a dokazujú technickú vyspelosť a schopnosti krajiny. Okrem toho astronauti na medzinárodných orbitálnych laboratóriách, ako je Medzinárodná vesmírna stanica, uskutočňujú experimenty, ktoré roboty nedokážu zvládnuť.

Vedci však súhlasia, že roboti excelujú v prostrediach nepriateľských pre život, ako sú povrchy a atmosféry iných planét.

Midjourney

Harmonická spolupráca človeka a stroja

Čoraz viac odborníkov presadzuje vyvážený prístup. Humanoidní roboti vybavení flexibilnými končatinami a AI asistentmi by mohli vykonávať opakované alebo náročné úlohy ako sú výmena komponentov či čistenie solárnych panelov. Podľa Dr. Shauna Azimiho z NASA by takáto spolupráca mohla znížiť riziko pre ľudské životy a zároveň zvýšiť efektivitu misií.

Generatívna AI by mohla zohrávať kľúčovú úlohu vo vývoji robotických systémov, ale aktuálne robotické vozítka nemajú dostatočný výpočtový výkon na spustenie takýchto pokročilých aplikácií. Napríklad procesory používané na roveroch na Marse majú len zlomok výkonu moderných smartfónov.

Vedci však dúfajú, že technologické inovácie, ako je „BitNet,“ by mohli tento problém v budúcnosti vyriešiť a otvoriť nové možnosti pre interaktívnejších a inteligentnejších robotov vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP