Skupina profesorov špecializujúcich sa na autorské právo podala minulý piatok v americkom okrese Severnej Kalifornie právne stanovisko (tzv. amicus brief) na podporu autorov, ktorí žalujú spoločnosť Meta. Tvrdia, že Meta bez povolenia využila ich e-knihy pri trénovaní svojich jazykových modelov Llama. V stanovisku označujú argumenty spoločnosti Meta o „spravodlivom používaní“ (fair use) za právne neodôvodnené a varujú pred nebezpečným precedensom.

Právny dokument, ktorý skupina podala na súde v San Franciscu, kritizuje najmä pokus spoločnosti Meta prezentovať používanie chránených diel ako transformatívne. Podľa profesorov ide o „šokujúcu požiadavku na právne výsady, aké nikdy neboli udelené ani ľudským autorom“. Zároveň tvrdia, že využitie diel na trénovanie generatívnej umelej inteligencie „nie je relevantne odlišné od ich použitia pri vzdelávaní ľudských autorov“, čo je podľa nich pôvodný účel autorských diel. O téme informoval portál TechCrunch.

Dokument tiež zdôrazňuje, že Meta túto technológiu využíva na komerčné účely a jej modely generujú výstupy, ktoré konkurujú originálnym dielam na rovnakých trhoch, čo podľa právnikov znemožňuje považovať použitie diel za spravodlivé či legálne.

Do sporu vstupujú aj ďalší obrancovia autorských práv

Okrem akademikov sa v piatok pridali ďalšie významné organizácie. Medzinárodná asociácia vedeckých, technických a lekárskych vydavateľov, ktorá zastupuje globálny akademický sektor, tiež vyjadrila podporu žalujúcim autorom. Rovnaký krok urobila aj nezisková organizácia Copyright Alliance, ktorá zastupuje široké spektrum umelcov a tvorcov, a Asociácia amerických vydavateľov.

Meta na vzniknutú situáciu reagovala vyjadrením, ktoré poskytla portálu TechCrunch. V ňom poukazuje na iné amicus briefy, ktoré podporujú jej právne stanovisko. Tie boli podané predchádzajúci týždeň menšou skupinou právnikov a organizáciou Electronic Frontier Foundation (EFF), ktorá dlhodobo obhajuje digitálne práva.

Logo spoločnosti Meta.
Freepik

Prípad Kadrey v. Meta pokračuje

Spor, známy ako Kadrey v. Meta, zahŕňa známych autorov ako Richard Kadrey, Sarah Silverman a Ta-Nehisi Coates. Tí tvrdia, že Meta použila ich e-knihy na trénovanie umelej inteligencie bez ich súhlasu a že zo súborov dokonca odstránila copyright informácie, aby zamaskovala porušenie práv. Meta naopak tvrdí, že ide o prípustné využitie diel a že žalobcovia ani nemajú právne postavenie na podanie žaloby.

Súd však začiatkom mesiaca rozhodol, že hlavné obvinenie z porušenia autorských práv môže pokračovať. Sudca Vince Chhabria uviedol, že ide o „konkrétnu ujmu“, ktorá postačuje na preukázanie právneho postavenia žalobcov. Tiež uznal, že obvinenia z úmyselného odstránenia informácií o autorskom práve boli dostatočne podložené.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP