V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po viac než polstoročí strávenom na vysokej obežnej dráhe sa sovietska sonda Kosmos-482, pôvodne určená na výskum Venuše, zrútila späť na Zem. Ako v sobotu potvrdila ruská vesmírna agentúra Roskosmos, zariadenie vstúpilo do atmosféry o 08.24 h SELČ a následne dopadlo do Indického oceánu, západne od indonézskeho hlavného mesta Jakarta. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Sonda Kosmos-482 odštartovala 31. marca 1972 ako súčasť ambiciózneho plánu Sovietskeho zväzu vyslať automatizované sondy na prieskum planéty Venuša. Krátko po vynesení na obežnú dráhu však nastal technický problém s horným stupňom rakety, ktorý zabránil sonde opustiť gravitačné pole Zeme. Výsledkom bola neúplná trajektória, ktorá uväznila sondu na vysokej eliptickej orbite.

Podľa Roskosmosu sa zariadenie od roku 1972 nachádzalo na dráhe, z ktorej postupne klesalo, až napokon v sobotu po vyše 52 rokoch vstúpilo do atmosféry Zeme. Ruská agentúra zároveň ubezpečila, že vstup bol riadený automatizovaným systémom, čo znamená, že bol monitorovaný a nepredstavoval ohrozenie pre obývané oblasti.

Sonda prežila atmosféru vcelku

Jedným z dôvodov, prečo sa tejto udalosti venovala mimoriadna pozornosť, bola konštrukcia samotného zariadenia. Odborníci už skôr predpokladali, že sonda prežije vstup do atmosféry vcelku, pretože bola zhotovená z mimoriadne odolných materiálov, aby dokázala prežiť vstup do atmosféry Venuše – planéty s extrémne hustou a horúcou atmosférou.

Európska vesmírna agentúra ESA tiež potvrdila, že Kosmos-482 už nie je na obežnej dráhe, keďže radarové systémy sondu nezaznamenali počas plánovaného preletu nad Nemeckom o 09.32 h SELČ.

Wikimedia

Zrútenie na Zem sa očakávalo, miesto dopadu nie

Experti sledovali znižovanie orbity sondy už dlhšie a očakávali, že vstup do atmosféry Zeme je otázkou týždňov. Napriek tomu nebolo možné s istotou predpovedať, kde presne zariadenie dopadne. Podľa vyhlásení bola pádová trajektória známa len niekoľko hodín pred dopadom.

Sonda s priemerom viac ako jeden meter a hmotnosťou takmer 500 kilogramov bola jedným z najodolnejších objektov, ktoré na svoju návratovú dráhu čakali vyše polstoročia. Dopad do mora zabránil akýmkoľvek škodám na pevnine, no z vedeckého hľadiska ide o výnimočný prípad návratu takto starého objektu na Zem.

Po neúspešnom štarte sa Kosmos-482 rozpadla na štyri časti. Dve z nich sa dostali len na nízku obežnú dráhu a už v priebehu 48 hodín po štarte dopadli na juh Nového Zélandu. Zvyšné dve zostali na vyššej orbite, z ktorých sa teraz jedna – pravdepodobne samotná návratová kapsula – vrátila na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP