V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Thajsko čelí vážnej kríze znečistenia ovzdušia, ktorá zasiahla najmä veľké mestá, vrátane Bangkoku, Čiang Mai a Udón Thání. Situácia si vynútila drastické opatrenia. Vláda tak nariadila zákaz vypaľovania strnísk a prikázala regionálnym úradom, aby proti porušovateľom tvrdo zakročili, vrátane ich zatýkania.

Podľa agentúry AFP, na ktorú sa odvoláva TASR, sú za znečistenie zodpovedné nielen roľnícke praktiky, ale aj emisie z dopravy a priemyslu. V piatok museli byť v Bangkoku zatvorené stovky škôl, keďže znečistenie dosiahlo alarmujúcu úroveň.

Bangkok v rebríčku najznečistenejších miest sveta

V piatok ráno sa Bangkok umiestnil na 7. mieste svetového rebríčka IQAir, ktorý sleduje kvalitu ovzdušia vo svetových metropolách. Večer sa mierne posunul na 14. miesto. Avšak  kvalita vzduchu zostala aj naďalej kritická.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú drobné pevné častice PM 2,5, ktoré sú dostatočne malé na to, aby prenikli hlboko do pľúc a do krvného obehu. V Bangkoku dosiahli v piatok hodnotu 86 mikrogramov na kubický meter. To je pôsobivo vyššie než bezpečný limit 15 mikrogramov, ktorý stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Podobné nebezpečné hodnoty PM 2,5 zaznamenali aj ďalšie veľké thajské mestá, najmä Čiang Mai a Udón Thání, kde sa kvalita ovzdušia naďalej zhoršuje.

Niektoré krajiny trpia naozaj veľmi veľkým znečistením ovzdušia, ktoré zapríčiňuje množstvo respiračných chorôb, SITA

Opatrenia vlády

Thajské ministerstvo zdravotníctva sa obáva negatívnych dopadov na ohrozené skupiny, najmä deti, seniorov a tehotné ženy. Doteraz už rozdalo viac ako milión respirátorov, aby sa obyvateľom uľahčilo dýchanie v nebezpečnom prostredí.

Keďže počasie môže v najbližších dňoch situáciu ešte zhoršiť, úrady prijali dočasné opatrenia na možné zmiernenie dopadov znečistenia. V Bangkoku je tento týždeň cestovanie mestskou hromadnou dopravou zdarma, kvôli tomu aby sa obmedzil počet áut na cestách a znížili sa emisie.

Jedným z hlavných zdrojov znečistenia je tradičné vypaľovanie strnísk poľnohospodármi, ktoré sa využíva na čistenie polí pred novou sezónou. Vzhľadom na súčasnú krízu však vláda prikázala regionálnym úradom zasiahnuť proti poľnohospodárom, ktorí napriek zákazu pokračujú v tejto praktike.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP