V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko má podľa odborníkov reálnu šancu znížiť závislosť od dovozu zemného plynu v prospech domácej obnoviteľnej alternatívy. Výroba biometánu s potenciálom 500 miliónov kubíkov ročne by mohla pokryť asi 12 % dnešnej spotreby zemného plynu na Slovensku. Informoval o tom výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský pri otvorení novej biometánovej stanice vo Veľkých Bierovciach.

Podľa Kvasňovského ide o druhú biometánovú stanicu na Slovensku po tej v Jelšave. Do konca roka by ich však mohlo byť až desať. Biometán dokáže nahradiť zemný plyn bez potreby úprav spotrebičov či infraštruktúry, čo je hlavná výhoda týchto staníc. Ide teda o priamu cestu k dekarbonizácii a zvýšeniu energetickej nezávislosti krajiny.

Biometán z odpadu aj poľa

Nová stanica vo Veľkých Bierovciach vznikla prestavbou pôvodnej bioplynovej stanice, ktorá 15 rokov vyrábala elektrinu a teplo. Konateľ Bioplynu Bierovce Martin Meliš vysvetlil, že časť bioplynu, ktorá sa predtým spaľovala, sa teraz čistí a vtláča priamo do siete SPP distribúcia.

„Ak by sme celú ročnú produkciu stanice využili na zásobovanie konkrétnej obce, vedeli by sme plynom zásobovať približne 3000 domácností po celý rok,“ povedal Meliš. Ročná výroba stanice bude približne štyri milióny kubických metrov biometánu. Celková investícia do modernizácie stanice dosiahla tri milióny eur. Z toho 45 % bolo hradených z Plánu obnovy a zvyšok z vlastných zdrojov a bankového úveru.

Freepik

„Návratnosť investície pri súčasných cenách plynu očakávame na úrovni štyroch až piatich rokov,“ doplnil Meliš. Na výrobu biometánu sa v stanici využívajú biologicky rozložiteľné odpady – kuchynský odpad, rastlinné zvyšky, trávne senáže, kurací trus a v menšej miere aj cielene pestované rastliny. Tento prístup nielenže pomáha ekologicky zhodnotiť odpad, ale zároveň tvorí súčasť cirkulárnej ekonomiky.

Biometán ako súčasť zelenej transformácie

Podľa Richarda Kvasňovského má biometán výnimočný potenciál pre slovenskú energetiku. „Bude to znamenať, že Slovensko spotrebuje oveľa menej zemného plynu, ktorý z veľkej časti dovážame. Biometán je náš zdroj, ktorý si vieme vyrobiť, čo je dôležité aj z pohľadu energetickej bezpečnosti. Má v podstate nulovú uhlíkovú stopu,“ zdôraznil.

Rozvoj biometánu podporuje ekologické ciele Slovenska, posilňuje domácu výrobu energie a znižuje závislosť od geopoliticky rizikových dodávateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP