V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko chce zohrávať kľúčovú úlohu v zodpovednom využívaní umelej inteligencie (AI) v školstve. Počas pracovnej cesty v Spojených štátoch to vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker, ktorý zároveň pozval medzinárodných lídrov na novembrový summit o AI, ktorý sa uskutoční v Bratislave. Cieľom je posilniť pozíciu Slovenska ako iniciatívneho hráča v oblasti prepojenia technológií a vzdelávania.

Drucker po sérii rokovaní v Bruseli absolvoval viacero významných stretnutí v New Yorku, kde rokoval so zástupcami OECD, OSN, Kostariky, Singapuru, ako aj s predstaviteľmi technologických spoločností ako Microsoft či Amazon. Všetci sa zhodli na tom, že umelá inteligencia zásadne mení pravidlá hry v školstve a práve menšie a flexibilné štáty majú výhodu v rýchlejšom zavádzaní inovácií.

„Teraz je ten moment, keď sa musíme pohnúť dopredu a nastaviť jasné pravidlá pre využívanie AI vo vzdelávaní. Našou prioritou je použiť AI v prospech učiteľov, žiakov a škôl. Aj z týchto stretnutí je jasné, že to nie je len vízia, ale reálna možnosť,“ zdôraznil Drucker.

OSN oceňuje slovenskú iniciatívu

Ambície Slovenska získali aj podporu z najvyšších medzinárodných kruhov. Amandeep Gill, námestník generálneho tajomníka OSN a osobitný vyslanec pre digitálne technológie, ocenil aktívny prístup Slovenska a jeho ambíciu stať sa centrom pre AI vo vzdelávaní. Spoločne s Druckerom diskutoval o hlavných témach pripravovaného novembrového summitu, ktorý by mal spojiť štáty, odborníkov, zástupcov firiem aj akademickú obec.

Tému pripravovaného podujatia Drucker predstavil aj Miroslavovi Jenčovi, námestníkovi generálneho tajomníka OSN pre Európu, Strednú Áziu a Ameriku. Ľudský rozvoj v kontexte umelej inteligencie bola zároveň hlavnou témou rozhovoru s Pedrom Conceicaom z Rozvojového programu OSN (UNDP).

uvažujúci AI model
Freepik

Záujem mladých a medzigeneračný dialóg

Slovenský minister sa zúčastnil aj formátu Svetovej kaviarne počas Mládežníckeho fóra ECOSOC, kde diskutoval s mladými lídrami a zástupcami OSN o inováciách, mládežníckej politike a potrebe medzigeneračného dialógu. Podľa Druckera je práve zapojenie mladých do diskusií o budúcnosti vzdelávania nevyhnutné na vytváranie politiky, ktorá zohľadňuje potreby všetkých generácií.

November 2025 prinesie do Bratislavy významné medzinárodné podujatie, ktoré má byť podľa Druckera platformou pre výmenu skúseností, vízií a riešení v oblasti AI a školstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP