V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) priniesli prelom v diagnostike závažných pľúcnych ochorení. Ich práca bola tentokrát zameraná na molekulu CD44, ktorá by mohla výrazne zlepšiť možnosti odhalenia a liečby difúznych parenchymálnych pľúcnych chorôb (DPLD). A to vrátane nebezpečnej pľúcnej fibrózy.

Vedecký tím, vrátane odborníkov z Ústavu molekulárnej biológie SAV, identifikoval molekulu CD44 v tekutine získanej z bronchoalveolárnej laváže (BALF). Ide o postup, pri ktorom sa odoberajú vzorky z pľúc, aby sa analyzovali biologické tekutiny priamo z dýchacích ciest. Molekula CD44 bola identifikovaná ako špecifický biomarker, ktorý môže byť kľúčom k spoľahlivej diagnostike pľúcnych ochorení sprevádzaných fibrózou pľúc.

Súčasné výzvy v diagnostike

„Idiopatická pľúcna fibróza patrí medzi najzávažnejšie ochorenia skupiny DPLD. Často  býva komplikáciou aj tzv. dlhodobého covidu,“ poznamenala Tináková. Tento biomarker by mohol umožniť skoršie a presnejšie odhalenie ochorenia.

Podľa Vladimíra Leksu, vedca z Ústavu molekulárnej biológie SAV, je diagnostika pľúcnej fibrózy v súčasnosti založená na rádiologických, histologických vyšetreniach a funkčných testoch pľúc. Hoci tieto metódy v posledných rokoch pokročili, napríklad vďaka vysokorozlišovacej počítačovej tomografii, stále môžu viesť k nesprávnym diagnózam.

Nesprávne stanovenie ochorenia má často závažné dôsledky. „Protizápalová liečba môže u niektorých pacientov spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, čo môže ich stav ešte zhoršiť,“ upozornil Leksa.

TASR/Úprava redakcie

Dôležitosť objavu

V poslednej dobe sa však ukazuje, že analýza tekutín získaných metódou BALF ponúka nové možnosti. Cytologické a mikrobiologické vyšetrenia týchto vzoriek sa stali optimálnym zdrojom na potvrdenie alebo vylúčenie pôvodnej diagnózy. Okrem toho poskytujú biomarkery, ktoré môžu včas signalizovať vývoj jazvenia pľúc a tým predísť nesprávnej liečbe.

Molekula CD44 by mohla slúžiť ako ukazovateľ prítomnosti fibrózy, ktorá sa vyznačuje postupným zjazvením pľúcneho tkaniva. Pri idiopatickej pľúcnej fibróze ide o vážne ochorenie, ktoré výrazne znižuje kapacitu pľúc a vedie k dýchavičnosti, kašľu a nakoniec k zlyhaniu pľúc. Ak sa diagnostikuje v pokročilom štádiu, možnosti liečby sú obmedzené a prognóza je nepriaznivá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP