V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenské elektrárne (SE) sa v roku 2023 stali bezemisným výrobcom elektriny, keď po ukončení výroby z uhlia ich produkcia neobsahuje žiadne priame emisie CO₂. Najväčší výrobca elektrickej energie na Slovensku dodal do siete 18.703 GWh elektriny, pričom až 16.891 GWh pochádzalo z jadrových blokov.

Prvé tri mesiace roka 2024 boli pre SE prechodným obdobím, keď ešte prevádzkovali Elektrárne Vojany s cieľom spáliť zvyšné zásoby uhlia. Tento proces umožnil dodávku 156 GWh do siete, pričom zároveň skončilo aj spaľovanie biomasy. Po týchto krokoch Slovenské elektrárne znížili priame emisie CO₂ na nulu, čím sa definitívne zaradili medzi čisto bezemisných výrobcov.

Vodné elektrárne prekonali rekordy

Okrem jadrovej energie zohrali dôležitú úlohu aj vodné elektrárne, ktoré v roku 2023 vyprodukovali 1.658 GWhelektriny. Začiatok roka bol historicky najlepší, najmä vďaka výdatným zrážkam. No druhá polovica roka priniesla premenlivejšie počasie a slabšie zrážky, čo spôsobilo pokles objemu výroby. Niektoré vodné zdroje museli byť dočasne odstavené, aby sa predišlo výraznejšiemu poklesu hladín na Orave a Liptovskej Mare.

Riaditeľ vodných elektrární Milan Ilčík zhodnotil, že aj napriek nepriaznivým podmienkam vodné elektrárne poskytli stabilnú výrobu, pričom prečerpávacie elektrárne Čierny Váh, Liptovská Mara, Ružín a Dobšiná dosiahli rekordnú využiteľnosť. Celková spotreba na prečerpanie vody dosiahla 660 GWh, pričom späť do siete sa dodalo 498 GWh.

Atómová elektráreň Mochovce
Slovenské Elektrárne

Manažér obchodu s regulačnými službami Ján Mazánik upozornil na výhodné podmienky pre akumuláciu energie. Vďaka rastúcej produkcii fotovoltiky v západnej Európe ceny elektriny počas poludňajších hodín klesali, čo umožnilo efektívne využívanie prečerpávacích elektrární na akumuláciu energie.

Budúcnosť v batériových úložiskách

Slovenské elektrárne plánujú rozšíriť podporné služby prostredníctvom vodných a prečerpávacích elektrární a zároveň investovať do batériových úložísk. V súčasnosti už prebieha skúšobná prevádzka batériového úložiska v Dobšinej a spoločnosť pripravuje výstavbu ďalších dvoch úložísk.

Tento krok posilní stabilitu elektrickej siete a umožní lepšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie v budúcnosti. Slovenské elektrárne tak pokračujú v transformácii na udržateľného a bezemisného lídra v energetike.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP