V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenský výskum umelej inteligencie dostáva silný impulz v podobe prestížneho projektu lorAI – Low Resource AI, ktorý koordinuje Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT). V rámci grantového programu Horizon Europe sa podarilo získať financovanie vo výške 10,9 milióna eur od Európskej výskumnej agentúry. Projekt spolufinancuje aj Ministerstvo školstva SR a oficiálne ho spustili v utorok v Bratislave za účasti ministra Tomáša Druckera.

Ide o historicky najväčší európsky výskumný projekt v oblasti umelej inteligencie, ktorý vedie slovenská inštitúcia. Jeho cieľom je posilniť výskum AI v prostredí, kde sú zdroje, ako dáta, výpočtový výkon či personálne kapacity, obmedzené. Práve tento aspekt je mimoriadne dôležitý pre menšie krajiny, ktoré chcú držať krok so svetovými technologickými trendmi.

Výskum, ktorý bude slovenčine rozumieť lepšie

LorAI sa bude zameriavať na viaceré oblasti s praktickým dosahom. Vedecký riaditeľ KInIT Michal Kompan vysvetľuje, že projekt má ambíciu prispieť k vývoju veľkých jazykových modelov pre slovenčinu, čo môže výrazne zlepšiť napríklad kvalitu automatického prekladu, hlasových asistentov či analýzu textu.

Rovnako sa sústredí na overovanie faktov a audit sociálnych sietí, ako aj na optimalizáciu spotreby energie z udržateľných zdrojov. „Projekt zároveň kladie dôraz i na etickú stránku využívania moderných technológií,“ dodal Kompan.

Veľkou výzvou pre vývoj kvalitných AI riešení je nedostatok označkovaných dát v slovenčine. Slovenský jazyk je totiž jedným z mnohých, pre ktoré nie je dostupné dostatočné množstvo kvalitných textových korpusov. LorAI sa práve preto sústredí na vývoj umelej inteligencie, ktorá dokáže fungovať aj v prostredí so „slabými“ dátami.

umelá inteligencia
Pixabay

Medzinárodná spolupráca a investície zo súkromného sektora

Na projekte budú spolupracovať výskumné tímy z renomovaných inštitúcií naprieč Európou. Patria medzi ne nemecké centrum pre výskum umelej inteligencie (DFKI), írske centrum ADAPT, ktoré združuje sedem univerzít, a grécky inštitút CERTH. Okrem akademických inštitúcií sa do projektu zapojila aj slovenská technologická firma Eset, ktorá prisľúbila investíciu vo výške tri milióny eur.

Generálna riaditeľka KInIT Mária Bieliková vníma projekt ako dôležitý míľnik nielen pre samotný inštitút, ale aj pre slovenskú výskumnú komunitu.

LorAI je pre Kempelenov inštitút novým impulzom na zlepšovanie sa, škálovanie jeho aktivít, prepájanie sektorov, a tiež prilákanie a udržanie talentu na Slovensku,“ uviedla. Ambíciou projektu je vytvoriť fungujúci model spolupráce a transferu poznatkov, ktorý môže byť inšpiráciou aj pre ďalšie výskumné organizácie v regióne strednej Európy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP