V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Mladá slovenská vedkyňa Anna Podmanická (19) a jej český kolega Tomáš Čermák (18) sa stali celosvetovými víťazmi prestížnej environmentálnej súťaže The Earth Prize. Ich spoločný projekt s názvom PURA zaujalo porotu i verejnosť spojením dvoch inovatívnych technológií – fotokatalýzy a studenej plazmy – na čistenie vody od antibiotík a baktérií odolných voči liekom.

TASR informovala o ich víťazstve na základe utorkovej správy organizátorov súťaže zverejnenej na sociálnych sieťach. Výhra nepredstavuje len prestížne uznanie, ale aj finančnú podporu vo výške 12 500 dolárov, ktorá mladým vedcom umožní posunúť ich technológiu na vyššiu úroveň.

Technológia, ktorá čistí vodu svetlom a plazmou

Projekt PURA vznikol spojením dvoch samostatných výskumných smerov. Tomáš Čermák sa venoval práci so studenou plazmou, ktorá účinne ničí rezistentné baktérie a škodlivé látky vo vode. Anna Podmanická sa vo svojom výskume zamerala na čistenie vody prostredníctvom fotokatalýzy – procesu využívajúceho svetlo na rozklad znečisťujúcich látok. Spojením týchto dvoch prístupov vznikol systém, ktorý je nielen ekologický, ale aj energeticky nenáročný a nákladovo efektívny.

Ich riešenie ponúka reálny príspevok k zlepšeniu dostupnosti čistej vody vo svete. Navyše otvára možnosti boja proti jednej z najväčších hrozieb modernej medicíny – antibiotickej rezistencii. „Momentálne dokážeme filtrovať mililitre až litre vody, ale naším cieľom je dostať sa na úroveň desiatok litrov a nakoniec vyvinúť systém vhodný do čistiarní odpadových vôd,“ vysvetlil Čermák.

Projekt PURA.
The Earth Foundation

Svetová súťaž a globálny úspech

The Earth Prize je najväčšou environmentálnou súťažou pre mladých ľudí na svete. Zameriava sa na podporu inovatívnych riešení v oblasti udržateľnosti a každý rok sa do nej zapájajú tisíce študentov z celého sveta. Od roku 2021 inšpirovala viac ako 14-tisíc mladých ľudí zo 160 krajín.

Súťaž má sedem regionálnych víťazov – z Oceánie, Ázie, Blízkeho východu, Afriky, Európy, Severnej Ameriky a Strednej a Južnej Ameriky. Celkového víťaza vyberá verejnosť prostredníctvom hlasovania, čo podčiarkuje globálny dosah a popularitu iniciatívy.

Víťazstvo Anny Podmanickej a Tomáša Čermáka je dôkazom, že mladí ľudia zo strednej Európy majú čo ponúknuť v boji proti environmentálnym výzvam. Ich projekt nie je len školskou prácou, ale reálnym príspevkom k riešeniu globálneho problému. Podmanická a Čermák plánujú investovať výhru do vývoja väčšieho prototypu, ktorý posunie ich technológiu bližšie k reálnemu nasadeniu v čistiarňach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP