V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Minulý rok dominovala fotovoltika ako hlavný zdroj nových kapacít na výrobu elektriny na Slovensku. Z celkových 280 megawattov pripojených nových zdrojov tvorili takmer 100 % práve solárne elektrárne, pričom najväčší záujem o ne prejavili firmy a domácnosti. Podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI) rast dopytu poháňali klesajúce ceny technológií a vysoké ceny energií, najmä pre firmy.

Podľa Jána Karabu, výkonného riaditeľa SAPI, rast záujmu o fotovoltiku vo firmách podporila jednoduchá inštalácia a rýchla návratnosť investície, ktorá sa pohybuje medzi 4 až 6 rokmi. Najviac rástol počet tzv. lokálnych zdrojov, ktoré tvorili až polovicu všetkých nových pripojení. Firmy takto šetria nielen na nákladoch za samotnú elektrinu, ale aj na sieťových poplatkoch, pretože vyrobenú elektrinu spotrebujú priamo bez jej dodania do siete.

Rastie význam batériových úložísk

Minulý rok bol významný aj pre batériové úložiská, ktoré umožňujú uskladniť elektrinu a využiť ju neskôr. Distribučné spoločnosti pripojili viac ako 20 megawattov kapacity tzv. samostatných batériových úložísk, ktoré nie sú súčasťou elektrární. Karaba zdôraznil, že skladovanie energie je kľúčom k stabilite distribučných sietí, pričom doplnil, že okrem veľkých prečerpávacích elektrární majú batérie významné miesto v energetickej budúcnosti.

Problémom však ostáva nedostatok údajov o využívaní batérií, keďže štát eviduje len samostatné úložiská, ale nie tie, ktoré sú prepojené s domácimi alebo firemnými zdrojmi elektriny. To znamená, že štát nemá reálny prehľad o celkovej skladovacej kapacite na Slovensku.

Na obrázku sú solárne panely pri západe slnka.
One Earth System

Zelená domácnostiam meškala

V oblasti domácností došlo minulý rok k poklesu nových inštalácií malých fotovoltických zdrojov, čo sú najmä solárne panely na strechách rodinných domov. Dôvodom bolo oneskorené spustenie dotácií v rámci programu Zelená domácnostiam, kde mohli domácnosti získať poukážky na fotovoltikuod augusta. To spôsobilo zníženie počtu inštalácií v prvej polovici roka, vysvetlil Karaba.

SAPI preto vyzýva štát, aby program Zelená domácnostiam fungoval plynulo, bez zbytočných prestojov. V súčasnosti totiž hrozí, že sa peniaze rýchlo minú a môže dôjsť k zastaveniu podpory, čo by pribrzdilo ďalší rast obnoviteľných zdrojov. Riešením by mohlo byť navýšenie alokácie eurofondov, no celý proces závisí od rýchlosti dohôd so štátnymi inštitúciami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP