Slnečné búrky a ich dopad na Zem sa stávajú čoraz dôležitejšou témou. Najmä v kontexte rozširujúcej sa ľudskej činnosti vo vesmíre. Okrem ohrozenia satelitov a astronautov môžu najsilnejšie slnečné výbuchy narušiť infraštruktúru na Zemi, vrátane elektrických sietí a komunikačných systémov. Vedci teraz objavili presný dátum jednej z najvýraznejších slnečných udalostí za posledných 14 500 rokov, tzv. Miyakeho udalosti z rokov 664–663 pred n. l. V súvislosti s touto témou informoval portál Universe today o zaujímavom zistení.

Objavila ich na nečakanom mieste

Silné slnečné búrky, nazývané aj Solar Particle Events (SPE), zanechávajú na Zemi stopy v podobe zvýšenej koncentrácie izotopov uhlíka-14 v letokruhoch stromov. Tento fenomén objavila japonská fyzička Fusa Miyake, po ktorej sú takéto udalosti pomenované.

Počas slnečnej búrky prudko narastá množstvo kozmického žiarenia, ktoré zasiahne atmosféru Zeme a vytvára izotopy ako uhlík-14, berýlium-10 či chlór-36. Tieto látky sa ukladajú v stromoch, ľadovcoch či sedimentoch a slúžia ako časové kapsuly zaznamenávajúce minulé udalosti.

The University of Queensland

Komplexná udalosť z 660 rokov pred n. l.

Vedci v najnovšom výskume analyzovali vzorky letokruhov zo starobylých smrekovcov na Altaji a Jamalskom polostrove. Tieto oblasti poskytujú mimoriadne presné dáta, pretože stromy tu rastú v citlivých podmienkach a reagujú na zmeny v atmosfére veľmi výrazne. Výsledky potvrdili, že Miyakeho udalosť z 664–663 pred naším letopočtom bola výnimočne zložitá.

Nešlo o jediný výbuch, ale o sériu pulzov trvajúcich niekoľko rokov. Tieto nálezy sa zhodujú aj s údajmi z analýz izotopov berýlia-10 v ľadovcoch na Grónsku a na Antarktíde. Výskumníci poukazujú na to, že kombinácia týchto metód poskytuje komplexnejší obraz o solárnych udalostiach v minulosti.

Irina Panyushkina z Laboratória výskumu letokruhov na Arizonskej univerzite, hlavná autorka štúdie uvádza, že takéto slnečné búrky, ak by sa zopakovali dnes, by mali vážne dôsledky na komunikačné technológie. Napriek presným údajom o veľkosti udalostí však zatiaľ neexistuje spôsob, ako predpovedať ich budúci výskyt.

slink, tiara, príroda
Pixabay

Lekcie z minulosti

Hoci stromy dokážu odhaliť veľkosť a približné načasovanie takýchto udalostí, predpoveď budúcich solárnych búrok zostáva nejasná. Vedci však dúfajú, že ich výskum povedie k lepšiemu pochopeniu toho, ako môžu extrémne slnečné udalosti ovplyvniť našu planétu.

Panyushkina dodáva, že ich poznatky môžu transformovať spôsob, akým hľadáme a interpretujeme uhlík-14 v letokruhoch. Takéto výskumy zdôrazňujú, že hoci máme k dispozícii technológie na sledovanie Slnka v reálnom čase, stopy z minulosti nám môžu pomôcť lepšie sa pripraviť na výzvy budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú