V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok odobrili návrh Európskej komisie, ktorý má za cieľ posilniť energetickú bezpečnosť Únie a zároveň obmedziť špekulatívne pohyby na trhu s plynom. Zákon má predĺžiť platnosť existujúcich pravidiel skladovania plynu, ktoré boli zavedené v roku 2022 ako reakcia na ruskú agresiu proti Ukrajine a s ňou súvisiacu energetickú krízu. Nová platnosť by sa mala predĺžiť až do 31. decembra 2027.

Za predĺženie schém skladovania plynu hlasovalo 425 europoslancov, proti bolo 106 a zdržalo sa 43. Pôvodne mali pravidlá skončiť už na konci roka 2025, no vzhľadom na pretrvávajúce geopolitické riziká a napätie na energetickom trhu sa europoslanci rozhodli pre ich predĺženie. Zároveň k návrhu predložili aj viacero pozmeňujúcich návrhov, ktorých cieľom je znížiť tlak na trh počas letného dopĺňania zásobníkov.

Výnimky áno, ale s hranicou

Jedným z kľúčových bodov je úprava cieľa pre plnenie zásobníkov. Namiesto pôvodne povinného cieľa naplniť zásobníky plynu na 90 % do 1. novembra každého roka by po novom mal byť cieľ 83 %, ktorý má byť splnený flexibilne v období medzi 1. októbrom a 1. decembrom. V prípade nepriaznivých trhových podmienok, ako sú výpadky dodávok alebo nadmerný dopyt, by sa členské štáty mohli odchýliť od tohto cieľa o štyri percentuálne body.

Komisia by mohla túto odchýlku ešte ďalej zvýšiť o ďalšie štyri percentuálne body, ak by nepriaznivé podmienky pretrvávali. Aby sa však predišlo výraznému poklesu pripravenosti členských štátov, europoslanci požadujú, aby sa pri uplatnení výnimiek a flexibility neznížila celková úroveň naplnenia zásobníkov pod hranicu 75 %.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Tieto úpravy majú nielen prispieť k vyššej stabilite trhu, ale aj eliminovať riziko cenových výkyvov, ktoré v posledných rokoch spôsobovali vysoké náklady na dopĺňanie plynových zásob počas letných mesiacov. Zavedením širších časových rámcov a zmiernením prísnych cieľov sa má vytvoriť väčší priestor pre efektívne a hospodárne skladovanie.

Bez ruského plynu, žiadajú europoslanci

Významným bodom hlasovania bola aj otázka dovozu ruského plynu. Parlament sa jednoznačne vyslovil za to, aby členské štáty Únie nevyužívali plyn ruského pôvodu pri napĺňaní svojich zásobníkov. Vzhľadom na pokračujúcu vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine zároveň žiadajú, aby EÚ bezodkladne zaviedla sankcie na dovoz ruského plynu vrátane skvapalneného LNG.

Podľa Európskej siete prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn (ENTSOG) je takýto krok nielen potrebný, ale aj technicky realizovateľný v horizonte rokov 2024 – 2025. Europoslanci tak posielajú silný signál o potrebe energetickej nezávislosti a znižovania závislosti od problematických dodávateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP