Moskva, 10. decembra (TASR) – Vývoz ruského zemného plynu cez Ukrajinu do Európy si udržiava stabilnú úroveň, pričom dodávky do Rakúska zo Slovenska zaznamenali výrazný nárast o 15,7 %. Tento objem je najvyšší od polovice novembra. Informácie vychádzajú z údajov ruského Gazpromu a slovenského prevádzkovateľa plynárenskej siete Eustream.

Dodávky plynu do Rakúska sú pozorne sledované od novembra, keď Gazprom zastavil export pre rakúsku spoločnosť OMV. Dôvodom bol spor o nezaplatené októbrové dodávky vo výške 230 miliónov eur. OMV sa totiž rozhodla túto sumu nezaplatiť, pretože nemecká divízia spoločnosti v rovnakom období získala arbitrážne odškodnenie v rovnakej výške za nepravidelné dodávky plynu od Gazpromu. Tento krok spustil reťazovú reakciu a Gazprom následne prerušil export do Rakúska.

Napriek sporu medzi Gazpromom a OMV ostávajú celkové toky plynu cez Ukrajinu na pôvodnej úrovni. Dôvodom je, že iné spoločnosti prebrali objemy plynu, ktoré predtým smerovali pre OMV. Gazprom v utorok oznámil, že cez Ukrajinu pošle do Európy 42,4 milióna metrov kubických plynu, čo je rovnaké množstvo ako deň predtým.

Výrazný nárast tokov do Rakúska a Slovenska

Dáta od Eustreamu ukazujú, že nominácie na toky do Rakúska zo Slovenska v utorok vzrástli o 15,7 % v porovnaní s pondelkom, čo signalizuje výrazné posilnenie dodávok. Naopak, nominácie do Česka mierne klesli.

Okrem toho vzrástli nominácie na Slovensko z Ukrajiny o 3,6 %, dosahujúc 431.702 megawatthodín. Tento objem predstavuje najvyššiu hodnotu od 30. novembra, čo naznačuje, že dodávky na Slovensko sú naďalej stabilné a rastú.

Napriek komplikáciám a právnym sporom medzi kľúčovými hráčmi v energetickom sektore sa vývoz plynu do Európy cez Ukrajinu zatiaľ darí udržiavať na stabilnej úrovni. Významný nárast nominácií na dodávky do Rakúska môže naznačovať posilňovanie alternatívnych distribučných trás, ktoré zabezpečujú kontinuitu dodávok v regióne.

Situácia však ostáva dynamická a podlieha vplyvom právnych, ekonomických a politických faktorov, ktoré formujú trh s energiami v Európe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP