V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Napäté vzťahy medzi slovenskou a českou vládou nepridávajú na stabilite ani trhu so zemným plynom, čo komplikuje energetickú spoluprácu oboch krajín. Slovensko zatiaľ nevyužilo ponuku Česka na dodávky plynu zo západu a stále sa orientuje na obnovu tranzitu plynu cez Ukrajinu, hoci má prístup k viacerým alternatívnym zdrojom.

Podľa ekonóma Lukáša Kovandu môže byť za tým nielen ekonomika a snaha o lacnejší plyn, ale aj politika a geopolitické záujmy vlády Roberta Fica, ktoré ovplyvňujú strategické rozhodnutia krajiny.

Slovensko preferuje ruský plyn, Česko chce byť tranzitnou krajinou

Po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu má Slovensko k dispozícii viacero alternatívnych trás – z Poľska, Rakúska, Maďarska aj Česka. Momentálne však preferuje najmä dodávky cez Maďarsko, pričom neprejavuje veľký záujem o plyn zo západu, ktorý by mohol prúdiť cez Česko, napríklad z Nórska. „Slovensko má v súčasnosti afinitu k tomu, aby získalo ruský plyn. Chce získavať ruský plyn, premiér Robert Fico sa tak opakovane vyjadruje,“ uviedol Kovanda.

Česko by pritom mohlo zo situácie profitovať. Ak by sa Slovensko rozhodlo odoberať viac plynu zo západu, Česká republika by sa stala významnou tranzitnou krajinou a mohla by zarábať na poplatkoch za prepravu. „České tranzitné plynovody, ktoré pred dvoma rokmi kúpil štát, sú zatiaľ prázdne,“ dodáva Kovanda. Ich údržba je však stále nákladná, čo zvyšuje ceny plynu pre českých odberateľov.

zemný plyn - plynovod
Unsplash / Martin Adams

Nemecký priemysel volá po návrate ruského plynu

Hoci Slovensko čelí kritike za svoju orientáciu na ruský plyn, podobné hlasy sa ozývajú aj v Nemecku. Nemecký priemysel aj niektorí politici čoraz hlasnejšie požadujú obnovenie dodávok lacného ruského plynu, napríklad cez Nord Stream. „To nie je tak, že Slovensko má nejaký fetiš ohľadne ruského plynu. Aj nemecký priemysel a niektorí politici jednotlivých spolkových krajín volajú po obnovení tranzitu ruského plynu do Nemecka,“ vysvetľuje Kovanda.

Otázne je, aký postoj k tomu zaujmú Spojené štáty. Donald Trump by podľa Kovandu mohol mať záujem na obnove toku plynu cez Nord Stream, ak by na tom mohli profitovať aj americké firmy. „Je možné, aby nejaký americký subjekt získal kontrolu nad Nord Streamom a zarábal na tom, že Rusko by posielalo plyn do Európy,“ dodáva ekonóm.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP