V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rusko má ambíciu zlepšiť svoju pozíciu v oblasti umelej inteligencie (AI) do roku 2030. Napriek západným sankciám, ktoré obmedzujú jeho technologický rozvoj, si krajina verí, že vďaka talentovaným vývojárom a vlastným generatívnym modelom AI môže dosiahnuť významný pokrok. Túto nádej vyjadril Alexander Vedjachin, prvý zástupca generálneho riaditeľa Sberbank, jedného z lídrov v oblasti vývoja AI v Rusku.

Podľa globálneho indexu AI spoločnosti Tortoise Media, ktorý hodnotí zavádzanie, inovácie a investície v oblasti AI, sa Rusko nachádza na 31. mieste z 83 krajín. Pred ním sú nielen Spojené štáty a Čína, ale aj ďalšie krajiny BRICS, ako Brazília a India. Vedjachin uviedol svoje presvedčenie, že do roku 2030 môže Rusko výrazne zlepšiť svoju pozíciu. Kľúčom je podpora vývoja vlastných generatívnych modelov AI a rozumná regulácia. Priznal, že Rusko v súčasnosti zaostáva za lídrami v AI o šesť až deväť mesiacov.

Sankcie a výzvy v technologickom sektore

Západné sankcie výrazne obmedzili schopnosť Ruska zvýšiť svoj výpočtový výkon, ktorý je dôležitý pre rozvoj umelej inteligencie. Sankcie bránia prístupu k špičkovému hardvéru a infraštruktúre. Vedjachin zdôraznil, že obmedzenú výpočtovú kapacitu kompenzujú talentovanými vedcami a inžiniermi. Hoci Rusko neplánuje súťažiť s USA a Čínou v budovaní obrovských dátových centier, sústredí sa na vývoj inteligentných a efektívnych AI modelov, podobne ako Llama od spoločnosti Meta.

Podľa Vedjachina je pre technologickú suverenitu významné, aby každá nezávislá krajina vyvíjala svoje vlastné veľké jazykové modely. Rusko patrí medzi desať krajín, ktoré sa už zameriavajú na vývoj národných generatívnych modelov AI. Prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že Rusko plánuje spolupracovať s partnermi z BRICS a ďalšími krajinami na vývoji AI. Tým chce spochybniť dominanciu Spojených štátov v tejto oblasti.

umelá inteligencia
Pixabay

Prekážky v Číne a Európe

Vedjachin sa vyjadril aj k situácii v Číne a Európe, kde podľa neho prílišná regulácia brzdí rozvoj AI. Varoval, že ak teraz vedcom a korporáciám zakážu experimentovať, zastaví to technologický pokrok. Hneď, ako sa objavia zákazy, začnú prehrávať preteky v AI.

V posledných rokoch opustilo Rusko mnoho vývojárov AI, ktorí sa obávali mobilizácie v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Vedjachin však tvrdí, že niektorí z nich sa začínajú vracať. Vidia príležitosti v ruskom sektore AI, ktorý v poslednom čase získava väčšiu podporu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú