V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) varuje pred novou vlnou kybernetických útokov, ktoré majú pôvod v Rusku a cielia na firmy a technológie spojené s pomocou pre Ukrajinu. Podľa informácií agentúry AP, tieto aktivity vykonávajú ruskí hackeri napojení na vojenskú rozviedku a ich cieľom je získať informácie o tom, aký druh pomoci smeruje na Ukrajinu, ako aj to, kadiaľ sa prepravuje.

Kľúčovým prvkom útokov bola snaha získať prístup k viac než 10 000 bezpečnostným kamerám, ktoré sú umiestnené v blízkosti dôležitých dopravných uzlov, vrátane prístavov, železničných staníc a hraničných priechodov.

Väčšina z týchto zariadení sa nachádza priamo na území Ukrajiny, no niektoré boli aj v susedných krajinách ako Poľsko či Rumunsko, prípadne v iných častiach strednej a východnej Európy. Útoky teda nie sú obmedzené len na ukrajinské územie, čo naznačuje širší zámer získavať strategické dáta z regiónu.

Zaujímavosťou je, že tieto aktivity nepredstavujú úplne nový fenomén. Podľa NSA sa začali už v roku 2022, čo je časovo priamo prepojené so začiatkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Hackeri sa podľa dostupných informácií sústreďovali na logistické a technologické spoločnosti, ktoré sa podieľajú na dodávkach vojenskej aj humanitárnej pomoci ukrajinskej strane.

Aktivity boli pripísané hackerskej skupine známej pod názvom „Fancy Bear“, ktorá má úzke väzby na ruskú vojenskú rozviedku a v minulosti bola spájaná s viacerými útokmi proti USA a ich spojencom.

hackovanie a odzcudzenie dát
Freepik

Skupina je známa používaním taktiky spearphishingu, teda cielenej formy phishingových útokov, pri ktorej sú obete oklamané dôveryhodne vyzerajúcimi správami obsahujúcimi odkazy na škodlivý softvér alebo žiadosťami o poskytnutie citlivých údajov.

Nie je to nič nové, ale funguje to

Grant Geyer, hlavný strategický riaditeľ kyberbezpečnostnej spoločnosti Claroty, k tomu poznamenal, že hoci hackeri nepoužívali vysoko inovatívne techniky, podarilo sa im získať veľmi presný prehľad o tom, aký druh pomoci Ukrajina dostáva a kadiaľ sa prepravuje „Hackeri síce neprišli s ničím novým, ale ich cieľ bol jasný a zdá sa, že úspešný,“ uviedol Geyer.

Na otázky ohľadom týchto zistení ruské veľvyslanectvo odmietlo poskytnúť bezprostrednú reakciu, čo opäť vyvoláva pochybnosti a ponecháva priestor pre špekulácie. Medzičasom americké úrady odporúčajú technologickým a logistickým firmám zvýšiť úroveň kybernetickej ochrany a zamerať sa najmä na bezpečnosť kamier a ďalších zariadení pripojených k internetu, ktoré sa často stávajú terčom podobných útokov.

Prípad podčiarkuje rastúcu dôležitosť kybernetickej bezpečnosti v kontexte ozbrojených konfliktov a hybridnej vojny, kde sa informačné toky a ich ochrana stávajú rovnako strategickým prvkom ako fyzická obrana na bojisku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP