V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Severné oblasti Číny sa pripravujú na mimoriadne silný vietor, ktorý má zasiahnuť región počas víkendu. Zhoršené prírodné podmienky v dôsledku klimatických zmien prinútia milióny ľudí obmedziť pohyb, pričom v hlavnom meste Pekingu boli zrušené podujatia, pozastavená doprava a dokonca odložený aj unikátny polmaratón s humanoidnými robotmi, ktorý mal demonštrovať technologické schopnosti krajiny. Na vývoj upozornila agentúra Reuters, ktorú cituje TASR.

Čínske úrady vydali výstrahu pre 22 miliónov obyvateľov a vyzvali ich, aby počas víkendu zostali doma, ak to nie je nevyhnutné. Silný vietor, ktorý už od piatkového popoludnia zasahuje severné provincie a preniká z Mongolska, dosahuje v nárazoch až 150 kilometrov za hodinu. Peking preto vydal oranžové varovanie, čo je druhý najvyšší stupeň zo štvorstupňovej škály.

Zrušené spoje aj technologický polmaratón

Miestne úrady prijali preventívne opatrenia – v Pekingu bolo orezaných alebo zabezpečených viac než 4800 stromov, aby sa znížilo riziko ich vyvrátenia či lámania. Podľa meteorológov môže byť vietor taký silný, že prekoná rekordné hodnoty z apríla 1951.

Na mnohých miestach boli zrušené železničné aj letecké spojenia, aby sa predišlo nehodám. Prerušené boli tiež mnohé verejné podujatia, vrátane nedeľného polmaratónu v Pekingu, ktorý mal byť technologickým ťahákom – popri bežcoch mali na trati súťažiť aj humanoidné roboty.

Figure

Tento symbolický beh mal zdôrazniť rastúcu úroveň čínskeho technologického sektora, no nevyspytateľné počasie organizátorov prinútilo posunúť ho o týždeň. Podujatie si získalo pozornosť nielen domácich médií, ale aj medzinárodných pozorovateľov.

Dramatické ochladenie a sneženie

Súčasťou extrémneho frontu bude aj výrazný pokles teplôt – v Pekingu sa očakáva ochladenie až o 12 stupňov Celzia. V niektorých oblastiach, najmä v regióne Vnútorné Mongolsko a na severozápade Číny, meteorológovia predpovedajú snehové zrážky.

Zatiaľ čo piesok a prach z Mongolska v tomto období nie sú v regióne ničím nezvyčajným, odborníci upozorňujú, že klimatické zmeny zintenzívnili extrémne prejavy počasia. Silnejšie vetry, dlhšie obdobia sucha, ale aj častejšie sneženie mimo typického obdobia sú znaky, ktoré sa objavujú čoraz častejšie a s väčšou silou.

Čína tak počas tohto víkendu zažíva jeden z najvýraznejších príkladov toho, ako sa klimatická kríza môže bezprostredne dotknúť každodenného života, infraštruktúry aj technologického rozvoja. Vývoj situácie bude pod drobnohľadom nielen čínskych médií, ale aj svetovej verejnosti, ktorá pozorne sleduje, ako sa jedna z najväčších ekonomík sveta vyrovnáva s prejavmi meniacej sa klímy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP