V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Slovenské elektrárne (SE) uzavreli najväčšiu finančnú transakciu v privátnom sektore v histórii Slovenska. Podarilo sa im refinancovať svoj dlh úverovou zmluvou v objeme 3,6 miliardy eur, ktorú uzavreli so syndikátom 20 medzinárodných bánk. Podľa vedenia spoločnosti táto dohoda nielen zlepší finančnú stabilitu podniku, ale aj zruší záložné právo na majetok elektrární a zníži ročné náklady na úroky o 70 miliónov eur.

Financovanie je rozdelené do troch typov úverov. Trojročný amortizovaný termínovaný úver v hodnote 1,665 miliardy eur, päťročný jednorazovo splatný termínovaný úver vo výške 1,665 miliardy eur a dvojročný revolvingový úver v hodnote 250 miliónov eur.

Tieto finančné prostriedky budú primárne využité na refinancovanie existujúcich záväzkov, ako aj na všeobecné korporátne účely, vrátane pracovného kapitálu. Koordinátorom transakcie bola banka UniCredit.

Pokles zadlženosti a budúcnosť SE

Podľa generálneho riaditeľa SE Branislava Strýčka elektrárne prešli mimoriadne náročným obdobím, keď museli čeliť dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach a zároveň energetickej kríze. Najvyššiu úroveň zadĺženosti zaznamenali v roku 2022, keď dlh dosiahol 4,2 miliardy eur.

“Záujem bánk prevýšil našu potrebu o 800 miliónov eur, čo jasne dokazuje dôveru investorov v stratégiu našej spoločnosti,” uviedol Strýček.

Aj keď refinancovanie významne zlepší finančné zdravie SE, Strýček upozornil, že úroveň zadlženosti zostáva vysoká.

“Naďalej budeme generovať cash flow, ktorý bude prioritne využívaný na splácanie dlhu, aby sme sa v horizonte niekoľkých rokov dostali na udržateľnú úroveň,” dodal generálny riaditeľ.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku s viac ako 70 % podielom na celkovej produkcii. Ich energetický mix je založený najmä na jadrových a vodných elektrárňach, ktoré patria medzi bezemisné zdroje energie.

Slovenské elektrárne

Zmeny v akcionárskej štruktúre

SE majú dvoch hlavných akcionárov. Slovak Power Holding (SPH) vlastní 66 % podiel. V SPH majú Energetický a průmyslový holding (EPH) a talianska spoločnosť Enel po 50 % a Slovenská republika vlastní 34 % podiel.

V decembri 2024 však Enel a EPH podpísali dohodu o odkúpení podielu Enelu, čím sa EPH stane majoritným akcionárom SE. Tento proces však ešte musí prejsť regulačnými schváleniami a očakáva sa, že bude uzavretý v prvej polovici roku 2025.

“Táto dohoda sa pripravovala viac ako rok predtým, ako bola podpísaná transakcia medzi Enelom a EPH,” uviedol Strýček.

Napriek tomu časť refinančného úveru bude použitá na splatenie 1,2 miliardy eur, ktoré elektrárne potrebovali na dokončenie Mochoviec.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP