V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Globálny dopyt po rope bude podľa aktuálnej prognózy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) v najbližších dvoch rokoch mierne rásť, no trh sa zároveň dostane do výrazného prebytku. Agentúra to uviedla vo svojej májovej správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.

IEA očakáva, že v roku 2025 sa celosvetový dopyt po rope zvýši o 740.000 barelov denne (bpd) a dosiahne úroveň 103,9 milióna bpd. O rok neskôr, teda v roku 2026, by mal dopyt vzrásť už len o 20.000 bpd a celkový ročný prírastok tak predstaví 760.000 bpd.

Najvýraznejší nárast očakáva agentúra v prvom štvrťroku 2025, a to až o 990.000 bpd. Do konca budúceho roka by sa však tempo rastu malo spomaliť na 650.000 bpd. Dôvodom sú najmä globálna hospodárska neistota a rekordný predaj elektrických vozidiel, ktoré znižujú spotrebu fosílnych palív.

Ponuka porastie rýchlejšie než dopyt

Zatiaľ čo dopyt po rope rastie len mierne, ponuka sa bude zvyšovať výraznejšie. IEA predpokladá, že v roku 2024 vzrastie o 1,6 milióna bpd a dosiahne 104,6 milióna bpd. V roku 2025 by sa mala zvýšiť o ďalších 970.000 bpd, čím by sa ponuka dostala na úroveň 105,6 milióna bpd.

Tieto čísla naznačujú, že v najbližších dvoch rokoch bude na trhu s ropou prebytok, čo môže ovplyvniť aj cenový vývoj na svetových trhoch. Experti varujú, že v prípade pokračujúcej nadprodukcie môže dôjsť k tlaku na pokles cien, najmä ak globálna ekonomika nevykáže silnejšie známky oživenia.

ťažba ropy, žeriav
Pixabay

Podľa údajov IEA sa svetové zásoby ropy v marci 2024 zvýšili o 25,1 milióna barelov, čím dosiahli hodnotu 7,671 miliardy barelov. Napriek tomuto nárastu sú však o 221 miliónov barelov nižšie ako päťročný priemer. Zvýšenie zásob môže naznačovať, že produkcia v súčasnosti prevyšuje spotrebu. Zároveň však ponecháva priestor na to, aby producenti a spotrebitelia monitorovali rovnováhu medzi ťažbou a využitím ropy s cieľom predísť narušeniu stability trhu.

Elektromobilita a neistota ako hlavné faktory

IEA vo svojej správe upozorňuje aj na rastúci podiel elektrických vozidiel, ktorý v kombinácii s ekonomickými výkyvmi znižuje dynamiku rastu dopytu po rope. Tento trend môže v najbližších rokoch zmeniť štruktúru svetového energetického mixu a ovplyvniť stratégie veľkých producentov ropy.

Očakávaný prebytok na trhu tak stavia pred ropné krajiny otázku, ako prispôsobiť produkciu a investície v sektore, ktorý čelí dlhodobému tlaku na transformáciu a znižovanie emisií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP