V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) navrhuje, aby všetky alkoholické nápoje predávané v Európskej únii niesli zdravotné varovanie o súvislosti medzi ich konzumáciou a rizikom vzniku rakoviny. Informovala o tom kodanská pobočka WHO vo vyhlásení, ktoré zverejnila v piatok, uvádza agentúra DPA.

Podľa WHO je potrebné zvýšiť povedomie Európanov o riziku, ktoré alkohol predstavuje, najmä v súvislosti s rakovinou prsníka a hrubého čreva. Organizácia zdôrazňuje, že práve zdravotné upozornenia na etiketáchefektívnym spôsobom informovania verejnosti. Takéto varovania môžu podnietiť diskusiu o nebezpečenstvách alkoholu a motivovať spotrebiteľov k prehodnoteniu svojich návykov.

Upozornenia priamo na výrobkochnajúčinnejším spôsobom šírenia informácií, pretože sú spotrebiteľom okamžite prístupné, a zároveň predstavujú nízke náklady pre vlády,“ uvádza WHO vo svojej správe.

Európania pijú dvakrát viac ako svetový priemer

Podľa štatistík WHO konzumujú dospelí obyvatelia EÚ dvakrát viac alkoholu ako je svetový priemer. V roku 2019vypil priemerný Európan nad 15 rokov9,2 litra čistého alkoholu ročne, pričom celosvetový priemer je len 5,5 litra.

Dôsledky nadmerného pitia sú alarmujúce. Každý 19. dospelý v EÚ zomiera na príčiny súvisiace s alkoholom. Tri z desiatich úmrtí na rakovinu v Európe súvisia s konzumáciou alkoholu. Ročne zomrie približne 800-tisíc Európanov v dôsledku chorôb súvisiacich s alkoholom, čo je takmer 2200 úmrtí denne.

Fľaše alkoholu.
Pixabay

Rakovina je najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s alkoholom

Zdravotní experti upozorňujú, že hoci je rakovina jednou z hlavných príčin úmrtí spojených s alkoholom, povedomie verejnosti o tejto súvislosti je stále nízke. WHO preto apeluje na krajiny EÚ, aby zaviedli povinné varovania na etiketách alkoholických nápojov, podobne ako sa to už roky robí na cigaretových škatuľkách.

Zavedenie varovaní je podľa WHO len prvým krokom. Organizácia zároveň vyzýva krajiny EÚ, aby posilnili preventívne opatrenia, ako sú zvýšenie daní na alkohol, obmedzenie reklamy na alkoholické nápoje a zníženie dostupnosti alkoholu.

Zdravotné varovania sú jednoduchým a lacným riešením, ktoré môže zachrániť tisíce životov. Je načase, aby sme jasne informovali o rizikách, ktoré alkohol predstavuje,“ uzatvára WHO.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP