V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Odborníci združení v iniciatíve K14 otvorili diskusiu o možnej regulácii sociálnych sietí a digitálnych technológií na Slovensku. Hlavným cieľom je boj proti šikane a kyberšikane, ktoré majú podľa odborníkov negatívny vplyv na duševné zdravie detí a mládeže. Na štvrtkovom tlačovom brífingu na túto tému vystúpili komisár pre deti Jozef Mikloško a predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

Podľa Božika majú sociálne siete zásadný vplyv na výchovu a vzdelávanie detí, pričom prispievajú k zhoršeniu situácie v rodinách. Zdôraznil, že šikana a kyberšikana sú jednými z hlavných faktorov zhoršujúceho sa duševného zdravia detí, pričom v tejto súvislosti upozornil aj na rastúci počet samovrážd medzi mladými ľuďmi.

Možný zákaz sociálnych sietí pre deti?

Jednou z tém stretnutia bola aj možnosť úplného zákazu sociálnych sietí pre deti do určitého veku. Podľa odborníkov existujú diskusie o tom, či by bolo možné technologicky obmedziť prístup k sociálnym sieťam pre deti mladšie ako 16 alebo 18 rokov. Komisár pre deti Jozef Mikloško uviedol, že práve v tejto vekovej kategórii sa vyskytuje najviac prípadov kyberšikany.

Nie je však jasné, ako by sa takéto obmedzenie prakticky realizovalo. Regulácia sociálnych sietí je komplexnou otázkou, pretože platformy ako Facebook, Instagram či TikTok sú globálne a ich používanie sa ťažko kontroluje na národnej úrovni. Odborníci preto skúmajú možnosti technických opatrení, ktoré by mohli zamedziť prístup deťom k sociálnym sieťam alebo aspoň minimalizovať riziká spojené s ich používaním.

sociálne siete poplatok
Freepik / úprava redakcie

Nadrezortná spolupráca v rámci K14

Diskusia o regulácii sociálnych sietí a digitálnych technológií sa uskutočnila v rámci iniciatívy K14, ktorá združuje 14 inštitúcií vrátane ministerstiev, odborných organizácií a predstaviteľov samosprávy. Táto iniciatíva vznikla z podnetu Úradu komisára pre deti a ZMOS a jej cieľom je zdieľať osvedčené postupy a vytvoriť efektívnu nadrezortnú spoluprácu.

Odborníci počas stretnutia diskutovali aj o podpore rodiny a rodičovstva ako kľúčových faktorov pri riešení problémov spojených s vplyvom sociálnych sietí. Regulácia online priestoru je citlivou témou, no rastúci počet prípadov kyberšikany a jej negatívny dopad na psychiku detí naznačujú, že Slovensko sa bude musieť touto otázkou intenzívne zaoberať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP