V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vlna prepúšťania vo federálnych úradoch v USA, ktorú presadzuje Úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE) na čele s Elonom Muskom, zasiahla aj vedcov dohliadajúcich na vývoj mozgových implantátov. Títo odborníci pôsobili v Úrade pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a mali na starosti posudzovanie medicínskych zariadení, vrátane produktov spoločnosti Neuralink, ktorú vlastní práve Musk.

Podľa agentúry Reuters môže prepustenie tejto skupiny súvisieť s podozrením na konflikt záujmov, keďže ich odchod oslabí regulačný dohľad nad vývojom mozgových implantátov. Kritici sa obávajú, že to môže odstrániť prekážky pre obchodné aktivity Neuralinku a uľahčiť jeho ďalší postup bez dôkladného regulačného posúdenia.

Regulácia mozgových implantátov 

Výpoveď dostalo približne 20 vedcov, ktorí sa špecializovali na neurologické a fyzické lekárske vybavenie. Ich úloha bola kľúčová pri hodnotení bezpečnosti a účinnosti technológií, ako sú mozgové čipy Neuralinku, ktoré majú potenciál liečiť neurologické ochorenia, no zároveň prinášajú etické a bezpečnostné otázky.

Podľa zdrojov Reuters tento krok znamená, že agentúre FDA sa teraz výrazne skomplikuje dohľad nad klinickými skúškami spoločností vyvíjajúcich mozgové implantáty. To vyvoláva obavy o transparentnosť regulačných procesov a bezpečnosť pacientov zapojených do testovania týchto revolučných technológií.

V reakcii na obavy Bielemu domu a prezidentovi Donaldovi Trumpovi zdôraznili, že Musk svoje podnikateľské aktivity oddeľuje od činnosti DOGE. Napriek tomu sa vynárajú otázky o tom, do akej miery môže mať prepúšťanie vplyv na nezávislosť amerických regulačných inštitúcií.

DOGE bol vytvorený s cieľom reformovať americkú administratívu a v posledných mesiacoch sa stal symbolom rozsiahleho prepúšťania federálnych zamestnancov. Podľa dostupných údajov bolo ohrozených približne 200 000 federálnych pracovníkov v skúšobnej dobe a ďalších 75 000 už výpoveď podalo.

Dánski vedci potvrdili rozpory v mnohých uskutočnených štúdiách, ktoré prišli s odlišnými závermi. Zdroj: Pixabay

Neuralink

Startup Neuralink, ktorý Musk založil v roku 2016, si kladie za cieľ prepojiť mozog s počítačom a tým posilniť ľudské schopnosti, liečiť neurologické poruchy ako Parkinsonova choroba alebo amyotrofická laterálna skleróza a v budúcnosti možno dosiahnuť symbiózu človeka s umelou inteligenciou.

Hoci tieto ambície vzbudzujú nadšenie v technologickej komunite, vyžadujú aj prísny regulačný dohľad. Oslabenie kontrolných mechanizmov môže viesť k rýchlejšiemu pokroku, ale aj k rizikám, ktoré by mohli ohroziť pacientov a vyvolať etické dilemy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP