V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky – ČESMAD Slovakia – sa razantne postavilo proti pripravovaným legislatívnym krokom Európskej komisie, ktoré by mohli viesť k zavedeniu povinných kvót na nákup bezemisných vozidiel (ZEV) pre súkromné dopravné spoločnosti. Dopravcovia upozorňujú, že ide o návrh, ktorý môže vážne ohroziť ekonomickú stabilitu sektora cestnej dopravy.

„Ambície akýchkoľvek politík, aj tých zelených, by mali byť v súlade s realitou. Hoci podporujeme ciele ekologizácie dopravy, považujeme najnovšie úvahy za neprijateľné a ohrozujúce ekonomickú stabilitu celého sektora cestnej dopravy,“ vyhlásil prezident združenia Pavol Piešťanský.

ZEV sú násobne drahšie, podpora je nedostatočná

Dopravcovia upozorňujú, že vozidlá s bezemisným pohonom sú minimálne trojnásobne drahšie než moderné spaľovacie vozidlá. Navyše ich dostupnosť na trhu je stále obmedzená a infraštruktúra na ich prevádzku nedostatočná. Ak by sa takéto kvóty stali povinnosťou, najviac by podľa ČESMAD-u utrpeli malé a stredné podniky, ktoré dominujú trhu a nemajú finančné rezervy na takto nákladné investície.

„Mnohé by tak mohli byť donútené obmedziť alebo ukončiť svoju činnosť,“ upozorňuje Piešťanský.

BYD

Okrem ekonomického aspektu považuje združenie zavedenie kvót aj za zásah do slobody podnikania. Podľa Piešťanského by mala každá spoločnosť mať právo rozhodnúť sa sama, aký typ pohonu je pre ňu najvhodnejší z hľadiska efektivity a nákladov. Obáva sa tiež, že nútený prechod na ZEV by mohol vyvolať umelý nedostatok týchto vozidiel, čo by viedlo k ďalšiemu nárastu ich cien.

Slovensko bez podpory, susedia sú napred

Zásadným problémom pri prechode na ZEV je aj nedostatočná finančná podpora. Kým napríklad v Poľsku môžu dopravcovia získať dotáciu až 179 500 eur, a v Litve60 000 eur, slovenskí dopravcovia nemajú k dispozícii žiadnu formu štátnej podpory. To ich podľa ČESMAD-u stavia do konkurenčne nevýhodnej pozície voči dopravcom z iných krajín EÚ, ktorí môžu tieto prostriedky využiť na modernizáciu svojej flotily.

ČESMAD Slovakia preto vyzýva slovenské štátne orgány aj europoslancov, aby na európskej úrovni odmietli návrh povinných kvót a presadzovali dobrovoľný prechod na ZEV, postavený na pozitívnej motivácii a konkrétnych stimuloch. Zároveň žiada, aby bol zachovaný princíp technologickej neutrality, ktorý dopravcom umožní vybrať si vlastnú cestu k znižovaniu emisií.

„Zároveň požadujeme obhajobu zachovania princípu technologickej neutrality, aby si dopravcovia mohli slobodne voliť najvhodnejšie riešenia,“ uzatvára Piešťanský.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP