V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

S blížiacim sa koncom roka sa Slovensko pripravuje na významnú zmenu v dodávkach zemného plynu. Kyjev totiž oznámil, že neobnoví zmluvu na tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie, čím sa táto trasa pre Slovensko uzavrie. Reakciou na túto situáciu je ponuka Českej republiky, ktorá deklarovala pripravenosť poskytnúť svoje prepravné kapacity na dovoz plynu.

Český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček adresoval slovenskej ministerke hospodárstva Denise Sakovej list, v ktorom detailne vysvetlil možnosť využitia českej infraštruktúry. „Kapacita je dostatočná na zabezpečenie potrieb Slovenskej republiky,“ uviedol minister. Táto ponuka sa týka nadchádzajúcich mesiacov, no podľa Vlčeka môže byť predmetom diskusie aj dlhodobejšia spolupráca.

Ministerka Saková už deklarovala, že ponuku víta a zvažuje ju ako alternatívu, ktorá by mohla pomôcť zmierniť dosahy zmeny dodávateľskej trasy.

Koniec ukrajinského tranzitu

Doteraz kľúčová trasa plynu cez Ukrajinu sa uzavrie k 1. januáru 2025. Tento krok má zásadné dôsledky pre Slovensko, ktoré dlhodobo využívalo ukrajinskú trasu ako hlavný vstup na ruský plyn. Naša krajina bude po novom musieť riešiť tranzit prostredníctvom západných alebo východných susedov a uhrádzať zaň poplatky.

Táto situácia predstavuje obrat, keďže doteraz Slovensko inkasovalo poplatky za prepravu plynu smerujúceho cez naše územie na západ. Česká ponuka pomôcť Slovensku tak prichádza v správny čas.

Freepik

Politické napätie a reakcie susedov

Zmeny v dodávkach plynu otvorili aj otázky politických a energetických vzťahov. Premiér Robert Fico v reakcii na uzavretie ukrajinskej trasy pohrozil Ukrajine zastavením dodávok elektriny zo Slovenska. Tento krok vyvolal kontroverzie nielen medzi oboma krajinami, ale aj na medzinárodnej úrovni.

Na Ficove vyjadrenia rýchlo reagovalo Poľsko, ktoré deklarovalo pripravenosť zvýšiť vývoz elektriny na Ukrajinu v prípade, že Slovensko obmedzí tieto dodávky. Situácia tak ukazuje, ako sú energetické a politické otázky vzájomne prepojené.

Hoci česká ponuka predstavuje praktické riešenie pre Slovensko v čase krízy, dlhodobé smerovanie našej energetiky ostáva výzvou. Slovensko musí zvážiť, ako znížiť svoju závislosť na plyne z rizikových oblastí a posilniť svoju energetickú sebestačnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP