V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Poľsko sa chystá na radikálnu modernizáciu svojej armády prostredníctvom masívneho nákupu tisícok vojenských dronov. Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v stredu na stretnutí s prezidentom Andrzejom Dudom a zástupcami armády oznámil, že bezpilotné lietadlá sa stanú súčasťou poľských ozbrojených síl.

“Potrebujeme spoločnosti, štátne aj súkromné, ktoré budú pripravené vyrobiť desiatky až stovky tisíc dronov, keď takáto potreba nastane,” uviedol Kosiniak-Kamysz.

Drony sa podľa neho stanú súčasťou všetkých zložiek armády, od prieskumných jednotiek až po útočné formácie. Poľsko sa tak pripravuje na novú éru vojenských operácií.

Poľsko má najsilnejšiu armádu v EÚ

V posledných rokoch Poľsko výrazne posilnilo svoju obranu. Minister obrany zdôraznil, že rozpočet na obranu bol v roku 2024 využitý na 99,91 % a počet vojakov v armáde sa zvýšil o 14 000. Podľa odhadu NATO sa poľská armáda stala najväčšou v Európskej únii a treťou najväčšou v rámci NATO. Hneď po USA a Turecku.

Vláda vyčlenila na obranu 4,7 % HDP, čo je najviac zo všetkých krajín NATO. Poľsko tak predbehlo aj USA a jasne signalizuje, že svoju bezpečnosť berie veľmi vážne.

Prezident Andrzej Duda počas stretnutia upozornil, že bezpečnostné hrozby sú dnes reálnejšie ako kedykoľvek predtým.

“Transformácia ozbrojených síl je nevyhnutná. Hrozby sú bezprostredné a hmatateľné,” povedal Duda, pričom poukázal na agresiu Ruska na Ukrajine. Tá podľa neho zásadne narušila stabilitu regiónu a Poľsko musí byť pripravené na všetky scenáre.

Poľsko začalo systematicky posilňovať obranu už po anexii Krymu v roku 2014, no vojna na Ukrajine tento proces zrýchlila a zintenzívnila.

vojenský dron
george-kroeker/unsplash

Drony ako budúcnosť bojiska

Moderné vojny ukázali, že bezpilotné lietadlá môžu mať rozhodujúci vplyv na výsledok konfliktu.

Turecké drony Bayraktar TB2, ktoré Ukrajina nasadila proti ruským silám, preukázali svoju schopnosť ničiť tanky, delostrelectvo aj radarové systémy. Aj Izrael vo vojne proti Hamasu intenzívne využíva drony na prieskum aj útoky.

Poľsko preto nechce zaostávať a investuje miliardy eur do rozvoja domácej produkcie dronov. Cieľom je stať sa lídrom v oblasti dronových technológií v Európe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP