V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Na strednom Slovensku sa objavili falošní revízni technici, ktorí sa vydávajú za zamestnancov známych energetických spoločností a obyvateľom ponúkajú predražené revízie elektroinštalácie. V skutočnosti však nemajú nič spoločné s firmami ako Stredoslovenská distribučná (SSD) či Stredoslovenská energetika (SSE). O prípade informovala agentúra SITA, pričom Stredoslovenská distribučná vyzýva domácnosti na maximálnu obozretnosť.

Podvodníci, ktorí sa vydávajú za odborníkov, pôsobia najmä v okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja. Obyvateľom sa predstavujú ako technici, ktorí súvisia s veľkými energetickými spoločnosťami, a tvrdia, že revízia elektroinštalácie je povinná zo zákona. Zároveň uvádzajú, že spoločnosti ako SSD alebo SSE ju budú vyžadovať.

To však nie je pravda, upozorňuje hovorca SSD Miroslav Gejdoš. „So Stredoslovenskou distribučnou nemajú nič spoločné,“ zdôraznil. Dodal, že žiadna z týchto spoločností štandardne nevyžaduje od svojich odberateľov revízne správy, pretože elektroinštalácia je v ich vlastníctve a zodpovednosti.

Ceny za revíziu v stovkách eur

Podvodníci sa často snažia vyvolať psychologický nátlak, vyhrážajú sa pokutami či sankciami a prezentujú revíziu ako nutnú zákonnú povinnosť. Výsledkom sú prípady, keď si obyvatelia objednajú službu za niekoľko stoviek eur, a pritom nie je isté, či ide o skutočných odborníkov a či má vystavený protokol právnu hodnotu.

Hoci sú revízie elektroinštalácie z legislatívneho hľadiska užitočné a môžu pomôcť predísť škodám, napríklad skratu či požiaru, poisťovne ich zvyčajne vyžadujú len pri škodových udalostiach. To však neznamená, že ich môže predávať ktokoľvek – najmä nie za pochybných okolností. Zvlášť znepokojivé je, že falošní technici využívajú aj oficiálne obecné kanály, ako sú mestské a obecné rozhlasy. Ak si niektorá firma zaplatením získala oznam v miestnom rozhlase, ešte to neznamená, že ide o dôveryhodného partnera.

Elektrické káble.
Pexels

„Preto by aj samotné samosprávy mali dôsledne zvážiť, komu dovolia propagáciu služieb prostredníctvom svojich oficiálnych komunikačných kanálov,“ upozornil Gejdoš. Pre mnohých obyvateľov, najmä starších ľudí, má takýto oznam váhu oficiálnej inštitúcie, čo podvodníci cielene zneužívajú.

Ako si overiť pravosť technika

Zástupcovia Stredoslovenskej distribučnej sú vždy vybavení preukazom a ich totožnosť možno overiť prostredníctvom zákazníckej linky na čísle 0850 166 007. Ak má niekto pochybnosti, mal by si technika preveriť ešte predtým, než mu umožní vstup do domácnosti alebo si objedná akúkoľvek službu.

Stredoslovenská distribučná zároveň vyzýva obyvateľov, aby akékoľvek podozrivé správanie nahlásili polícii alebo priamo spoločnosti. Včasným upozornením môžu ochrániť seba aj ostatných pred finančnou stratou či technickými rizikami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP