V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, technologický gigant Meta, oznámila ambiciózny projekt budovania nového podmorského dátového kábla, ktorý spojí päť kontinentov. Podľa oznámenia spoločnosti sa kábel natiahne na viac ako 50 000 kilometrov a prepojí USA, Juhoafrickú republiku, Indiu, Brazíliu a ďalšie regióny.

Cieľom tejto obrovskej infraštruktúrnej investície je zabezpečiť rýchlejší prenos údajov, pričom osobitný dôraz bude kladený na podporu vývoja umelej inteligencie. Podľa správy Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) so sídlom v USA zo začiatku roka 2024 už svetová digitálna komunikácia závisí od rozsiahlej siete podmorských káblov.

V súčasnosti je ich pod oceánmi nainštalovaných viac než 1,2 milióna kilometrov, pričom nové projekty, ako ten od Mety, ďalej rozširujú ich kapacitu a pokrytie.

Meta expanduje do infraštruktúry internetu

Každý podmorský kábel sa skladá z niekoľkých párov optických vlákien, ktoré sú chránené pancierovým plášťom a často uložené niekoľko metrov pod morským dnom. Táto technológia umožňuje extrémne rýchly prenos dát na obrovské vzdialenosti a je kľúčová pre fungovanie internetu, cloudových služieb či umelej inteligencie.

Spoločnosti ako Meta, ktoré spracúvajú enormné množstvo dát, sa v posledných rokoch stále viac angažujú v budovaní a prevádzke podmorských káblových sietí. Tento segment bol v minulosti doménou výlučne telekomunikačných firiem a špecializovaných poskytovateľov internetovej infraštruktúry. Dnes však technologickí giganti ako Meta, Google či Amazon investujú miliardy dolárov do vlastných podmorských káblových systémov, aby znížili svoju závislosť od tretích strán a zvýšili efektivitu svojich digitálnych operácií.

Logo spoločnosti Meta.
Freepik

Investícia v hodnote miliárd dolárov

Meta nešpecifikovala presnú výšku investície do nového podmorského kábla, no potvrdila, že pôjde o „viacročnú investíciu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov“. Hoci sa to môže zdať ako veľká suma, v porovnaní s desiatkami miliárd dolárov, ktoré spoločnosť ročne vkladá do vývoja umelej inteligencie, je táto investícia relatívne malá.

Podmorské káble však zostávajú nenahraditeľnou súčasťou internetovej infraštruktúry a ich rozširovanie zabezpečí nielen rýchlejší prenos dát, ale aj väčšiu stabilitu globálneho internetového pripojenia. Projekt Mety tak nie je len ďalším krokom v evolúcii digitálnych technológií, ale aj dôležitým strategickým ťahom, ktorý posilní jej pozíciu na trhu s dátovými službami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP