Od ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, sú sociálne siete plné dezinformácií a nesprávne priradených fotografií či videí. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá o tom informovala v stredu.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo oblasť blízko tureckého mesta Gaziantep v pondelok pred svitaním a v Turecku i Sýrii si vyžiadalo najmenej 11.200 obetí na životoch.

AFP sa odvtedy podarilo odhaliť obrázky i videá zverejnené online, ktoré mali tisícky zhliadnutí a mali zachytávať výjavy súvisiace so zemetrasením alebo jeho následkami. Videozáznam, ktorý sa objavil na sociálnych sieťach a mal množstvo zdieľaní, mal napríklad údajne zobrazovať vlnu cunami na juhotureckom pobreží spôsobenú zemetrasením. Analytici však po preskúmaní videa uviedli, že na ňom vidno búrku, ktorá postihla mesto Durban v Juhoafrickej republike (JAR) ešte v roku 2017.

Podobné dramatické video s vlnami narážajúcimi na pobrežie, ktoré malo byť takisto z Turecka, pochádzalo nakoniec z januárovej búrky v San Diegu v americkom štáte Kalifornia. Séria záberov, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Twitter, mala zobrazovať paniku na okupovanom západnom brehu Jordánu po údajnom zemetrasení, ku ktorému malo dôjsť v Mŕtvom mori v utorok večer.

Snímky mali desaťtisíce vzhliadnutí, píše AFP. Spätné vyhľadávanie obrázkov však preukázalo, že pochádzajú z júna 2017 a zachytávajú Palestínčanov, ktorí v meste Nábulus na Západnom brehu oslavovali sviatok íd al-fitr.

Ďalší záber, ktorý sa šíril po zemetrasení v Turecku, zachytával osobu zrejme privalenú troskami a vedľa nej psa. Na Twitteri ho videlo vyše 1,5 milióna užívateľov. Ukázalo sa však, že fotografia je online už najmenej od roku 2018 a je súčasťou série, ktorú na platformu Alamy nahral český fotograf Jaroslav Noska.

Egyptský spravodajský kanál okrem toho šíril fotografiu malého chlapca sediaceho na troskách. Pod obrázkom bola popiska, že ide o sýrske dieťa, ktoré zostalo samé po pondelkovom zemetrasení. Fotografia je však súčasťou inscenovanej série snímok, ktoré možno nájsť vo webovej databáze Shutterstock, približuje AFP.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú