V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zdanlivo sterilné nemocničné prostredie môže byť v skutočnosti ideálnym útočiskom pre jednu z najnebezpečnejších baktérií súčasnosti.Pseudomonas aeruginosa, spájaná ročne so 559 000 úmrtiami na bakteriálne infekcie z nemocníc, podľa novej štúdie prežíva vďaka schopnosti rozkladať a „požierať“ medicínske plasty. Informuje o tom TASR na základe publikácie v prestížnom vedeckom žurnále Cell Reports a správy portálu Live Science.

Výskum vedcov z Brunel University of London (BUL) priniesol zásadné zistenie. Vzorka z rany pacienta odhalila, že baktéria dokáže rozkladať materiály ako chirurgické nite, stenty či plastové obväzy. A to nielen ako prostriedok prežitia, ale aj ako zdroj potravy. „Znamená to, že musíme prehodnotiť existenciu patogénov v nemocničnom prostredí. Plasty môžu tieto baktérie živiť a predĺžiť ich životnosť,“ upozornil profesor Ronan McCarthy, hlavný autor štúdie.

Vedci identifikovali konkrétny enzým – Pap1, ktorý umožňuje rozklad biologicky rozložiteľného plastu polykaprolaktónu (PCL). Tento materiál sa bežne využíva v nemocničnej praxi – napríklad v chirurgických šiciach, obväzoch či implantátoch.

Z plastu energia aj ochrana

Enzým Pap1 rozkladá PCL na oxid uhličitý, čím poskytuje baktérii zdroj potravy. Vedci jeho účinok potvrdili dvoma spôsobmi: najprv vložili gén pre Pap1 do baktérie Escherichia coli, čím jej umožnili rozkladať plast, a následne odstránili tento gén z pôvodnej Pseudomonas aeruginosa, čím jej túto schopnosť znemožnili. Výsledky tak jednoznačne dokazujú, že enzým je zodpovedný za jedinečnú schopnosť prežitia baktérie v nemocničnom prostredí.

Čo je však ešte znepokojivejšie – rozklad plastu zvyšuje antibiotickú rezistenciu. Baktéria totiž z častíc plastu vytvára biofilmy, akési ochranné štíty, ktoré jej umožňujú prežiť aj vysoké dávky liekov. Vďaka týmto biofilmom sa stáva odolnejšou a ťažšie liečiteľnou, čo z nej robí jednu z hlavných nemocničných „superbaktérií“.

Baktérie E. coli, ktoré počas svojej štúdie vedci pozorovali vo vodíkovej atmosfére. Zdroj: Wikipedia

Superbaktérie sa množia aj na iných plastoch

Vedci zároveň varujú, že nejde len o izolovaný prípad. Podobné enzýmy boli objavené aj u iných baktérií, čo naznačuje, že medicínske plasty vo všeobecnosti môžu prispievať k šíreniu nemocničných infekcií. Ich schopnosť rozkladať plasty a zároveň sa pred nimi chrániť vytvára začarovaný kruh – čím viac plastov, tým viac živín a tým silnejšie biofilmy.

Autori preto vyzývajú na okamžitý výskum rozšírenosti plast-rozkladajúcich enzýmov v nemocničnom prostredí a medzi patogénmi. Zároveň apelujú na prehodnotenie používaných materiálov v zdravotníckych pomôckach a na zavedenie nových štandardov monitorovania a dezinfekcie plastových povrchov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP