V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V posledných rokoch narastá počet online podvodov, pri ktorých útočníci manipulujú obete pomocou postupného budovania dôvery. Tieto podvody dostali názov „pig butchering“ (v preklade „zabíjanie ošípaných“). Ako upozorňuje bezpečnostná spoločnosť Eset, ľudia by mali byť skeptickí k nevyžiadaným kontaktom online a dávať si pozor na podvodníkov, ktorí sa zameriavajú na ich úspory.

Názov podvodu vychádza zo starého princípu. Farmári pred porážkou vykrmujú ošípané, aby získali čo najviac mäsa. V digitálnom svete však obeťou nie sú zvieratá, ale ľudia a ich peniaze. Podvodníci postupne manipulujú obeť a „vykrmujú“ ju sladkými rečami, dôverou a príležitosťami zbohatnúť, kým nenastane správny čas na podvod.

Ako podvod funguje?

Útočník kontaktuje náhodnú osobu prostredníctvom sociálnych sietí, aplikácií na zoznamovanie alebo iných online platforiem. Témou môže byť čokoľvek – od romantického záujmu až po zdvorilé konverzácie. Cieľom je vytvoriť si dôveru u obete.

Počas konverzácie sa téma postupne presúva k investičným príležitostiam, pričom podvodník spomenie zaručené spôsoby, ako zbohatnúť, najčastejšie cez kryptomeny. Tvrdí, že sám už dosiahol veľký úspech a ukazuje falošné dôkazy o svojich zárobkoch.

Obeť je tak povzbudená, aby sa zapojila do „investovania“.  Keď vloží viac peňazí, podvodníci jej účet zablokujú a tvrdia, že na odblokovanie je potrebné zaplatiť poplatky alebo ďalšie percentá z vkladu. Ani po zaplatení však obeti nevrátia nič a vymýšľajú ďalšie dôvody, prečo poslať viac. „Pig butchering“ kombinuje rôzne prvky podvodov, ako sú romantické podvody, psychologické manipulácie a falošné investičné platformy.

hacker
Freepik

Ako sa chrániť pred podvodom „pig butchering“?

Spoločnosť Eset ponúka niekoľko na ochranu pred podvodom. Ak dostaneš nevyžiadanú správu od neznámej osoby, buď obozretný. Ak konverzácia rýchlo prejde na financie alebo investície, je to jasný varovný signál.

Nikdy s nikým nehovor o svojej finančnej situácii online, najmä nie s osobou, ktorú si nikdy nestretli osobne. Skontroluj si, či investičná platforma alebo kryptomenová burza má správnu oficiálnu webovú adresu. Falošné stránky sú často navrhnuté tak, aby boli veľmi podobné originálom.

Ak ťa niekto vyzve na zaplatenie poplatku za obnovenie prístupu k účtu, pravdepodobne ide o podvod. Reálne investičné spoločnosti takýmto spôsobom nepracujú. Čím viac informácií budeš mať o najnovších podvodných praktikách, tým jednoduchšie bude rozpoznať riziko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú