Mesiac je známy svojou geologickou históriou. Avšak  jeho odvrátená strana zostávala donedávna veľkou neznámou. Sonda Chang’e-6, prvý prieskumný stroj, ktorý priniesol materiál z tejto časti Mesiaca, zhromaždila takmer dva kilogramy hornín. Tieto vzorky poskytujú cenné údaje o tom, čo sa dialo na strane Mesiaca, ktorú zo Zeme nevidíme.

Jedným z najstarších objavených fragmentov je bazalt starý 4,2 miliardy rokov. To z neho robí najstaršiu presne datovanú vzorku tohto typu. Vedci však identifikovali aj 107 ďalších kúskov bazaltu, ktorých vek sa odhaduje na len 2,8 miliardy rokov. Tieto horniny vznikli pri sopečnej erupcii priamo v mieste pristátia sondy. Z tohto nálezu to robí unikát v porovnaní s materiálmi zo známejšej privrátenej strany Mesiaca. O téme informoval portál IFL Science.

Rozdielne tváre Mesiaca

Privrátená strana Mesiaca je charakteristická tmavými plochami, tzv. morskami, ktoré vznikli po stuhnutí lávy. Odvrátená strana je však posiata krátermi a vyznačuje sa hrubšou kôrou a odlišným chemickým zložením. Obsah niektorých prvkov, ako je tórium, sa medzi týmito hemisférami výrazne líši.

Dôvod tejto výraznej dichotómie zostáva záhadou. Odborníci sa však zhodujú, že kľúč k jej pochopeniu spočíva v skúmaní sopečnej činnosti na odvrátenej strane. profesor Yi-Gang Xu z Geochemického inštitútu v Kantone uviedol, že vzorky, ktoré Chang’e-6 priniesla, ponúkajú najlepšiu možnosť, ako objasniť tento lunárny kontrast.

NASA

Dôležité pre pochopenie histórie

Nález sopiek, ktoré boli aktívne ešte pred 2,8 miliardami rokov, sa zhoduje s odhadovaným vekom regiónu, v ktorom Chang’e-6 pristála. Táto časová zhoda bola overená metódou počítania kráterov. Postupom, ktorý sa pôvodne využíval len na privrátenej strane.

Výskum tak prináša nielen nové údaje o Mesiaci, ale aj cenné dôkazy o vývoji jeho odvrátenej strany. Zdá sa, že kým sopky na tejto časti ustali, Mesiac už bol pravdepodobne v stave tzv. viazanej rotácie, kedy jedna strana Mesiaca neustále smeruje k Zemi. Nové poznatky zozbierané čínskou sondou ponúkajú možnosť lepšie pochopiť nielen minulosť Mesiaca, ale aj procesy, ktoré ovplyvňujú planetárne telesá v celom našom solárnom systéme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú