V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V čínskej energetike padol významný rekord. Ako v piatok oznámil čínsky národný energetický úrad, v prvom štvrťroku 2025 dosiahla krajina historický míľnik, keď inštalovaný výkon veternej a solárnej energie po prvý raz prekonal kapacitu tepelnej energie, väčšinou pochádzajúcej z uhlia. Podľa údajov úradu bola novoinštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov na úrovni 74,33 milióna kilowattov, čím sa ich kumulatívny výkon vyšplhal na 1,482 miliardy kilowattov, zatiaľ čo tepelná energia dosahovala 1,451 miliardy kilowattov.

Čína, najväčší producent skleníkových plynov, roky investuje do obnoviteľných zdrojov a teraz dosiahla významný míľnik. Napriek tomu, že až 60 % čínskej energie stále pochádza z uhlia, krajina sa zaradila medzi globálnych lídrov v rozvoji solárnej a veternej energetiky. Podľa medzinárodných štúdií buduje takmer dvakrát viac veternej a solárnej kapacity než zvyšok sveta dokopy, čím si upevňuje pozíciu technologického aj environmentálneho lídra.

Ambiciózne záväzky do budúcnosti

Peking dlhodobo deklaruje ambiciózne klimatické ciele. Prezident Si Ťin-pching len nedávno potvrdil, že bez ohľadu na vývoj medzinárodnej situácie sa čínske úsilie v boji proti klimatickej zmene nezastaví. Na virtuálnom klimatickom summite organizovanom Brazíliou oznámil, že nové klimatické záväzky Číny do roku 2035 budú predstavené ešte pred novembrovou klimatickou konferenciou COP30, pričom sa budú týkať všetkých skleníkových plynov, nielen CO₂.

Zatiaľ čo Čína posilňuje svoju obnoviteľnú infraštruktúru a vystupuje ako environmentálny aktér, v Spojených štátoch sa energetická politika ubera iným smerom. Prezident Donald Trump vyviedol USA z Parížskej klimatickej dohody a verejne podporuje rozšírenie využívania fosílnych palív, čím sa Spojené štáty – druhý najväčší znečisťovateľ na svete – dostávajú do ostrého kontrastu s čínskymi klimatickými cieľmi.

Obnoviteľná energia, G-komponent
Pixabay

Smerom k uhlíkovej neutralite

Čína sa zaviazala, že dosiahne vrchol svojich emisií do roku 2030 a uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Hoci tento cieľ zostáva ambiciózny a krajina sa zatiaľ nevzdáva uhlia ako svojho hlavného zdroja energie, rastúca dominancia obnoviteľných zdrojov signalizuje reálny posun smerom k dekarbonizácii.

Výsledky z prvého štvrťroka tak predstavujú nielen štatistický rekord, ale aj krok smerom k energetickej transformácii globálneho významu. Čína tak môže zohrávať rozhodujúcu rolu pri formovaní svetového boja proti klimatickej zmene.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP