V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Lesy mesta Spišská Nová Ves od októbra minulého roka úspešne prevádzkujú novú fotovoltickú elektráreň, ktorá ročne vyprodukuje 52 000 kWh elektrickej energie. Tento projekt je významným krokom smerom k nižším nákladom na elektrinu a zároveň prispieva k využívaniu ekologických zdrojov energie.

Elektráreň sa nachádza v areáli spoločnosti na Radlinského ulici a slúži primárne na dodávku elektrickej energie pre dve pásové píly a obrábacie stroje. Fotovoltická elektráreň pomôže pokryť značnú časť spotreby týchto zariadení, čo mestským lesom umožní výrazné finančné úspory a zároveň zníži ich energetickú závislosť od externých dodávateľov.

Samospráva informovala, že projekt bol plne financovaný z vlastných zdrojov spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves. V rámci výstavby bolo nainštalovaných 117 fotovoltických panelov a menič napätia, ktoré umožňujú efektívne využívanie vyrobenej elektriny.

Návratnosť investície do piatich rokov

Celkové náklady na realizáciu fotovoltickej elektrárne dosiahli viac ako 56 000 eur bez DPH. Napriek vyššej počiatočnej investícii sa očakáva, že návratnosť projektu bude približne päť rokov. To znamená, že už o niekoľko rokov bude elektráreň výrazne šetriť výdavky na elektrickú energiu.

Podľa odhadov elektráreň pokryje viac ako polovicu spotreby energie píly, čím sa znížia prevádzkové náklady spoločnosti a zlepší jej dlhodobá finančná stabilita.

Okrem ekonomických výhod má projekt aj významný environmentálny dopad. Výroba elektriny zo solárnej energie pomáha znižovať uhlíkovú stopu, keďže sa pri nej nevytvárajú emisie oxidu uhličitého. To znamená, že mestské lesy nielen znížia svoje výdavky, ale zároveň prispejú k čistejšiemu ovzdušiu a udržateľnejšiemu hospodáreniu s energiou.

Na obrázku sú solárne panely pri západe slnka.
One Earth System

Fotovoltika v mestských podnikoch

V súčasnosti čoraz viac miest a organizácií investuje do obnoviteľných zdrojov energie, pričom fotovoltické systémy patria medzi najefektívnejšie a najdostupnejšie riešenia. Príklad Spišskej Novej Vsi tak môže inšpirovať aj ďalšie mestá a podniky, ktoré uvažujú o prechode na ekologickejšie formy energie.

Projekt fotovoltickej elektrárne v Spišskej Novej Vsi ukazuje, že obnoviteľné zdroje energie môžu mať významný ekonomický aj ekologický prínos. Mestské lesy tak potvrdili, že aj verejné podniky môžu efektívne investovať do udržateľných riešení, ktoré prinášajú dlhodobé výhody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP