V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Staroveký Egypt neprestáva fascinovať svojimi záhadami. Nedávna štúdia, ktorú zverejnili v žurnáli Scientific Reports, priniesla prelomové zistenia o rituálnych praktikách ešte z obdobia dynastie Ptolemaiovcov. Vedci totiž zistili, že nádoba stará viac než 2000 rokov obsahovala zmes alkoholu, medu, hrozna a dokonca rastlín s psychotropnými účinkami.

Predmet tohto výskumu, známy ako Besova nádoba, je zdobený podobizňou staroegyptského boha Besa, ktorý bol spájaný s ochranou, plodnosťou a magickými rituálmi. Nádoba pochádza z grécko-rímskeho obdobia Egypta a v súčasnosti patrí do zbierok Múzea umenia v Tampe.

Obsah Besy

Chemická analýza, vedená profesorom Davidom Tanasim z Juhofloridskej univerzity, odhalila prítomnosť rôznorodých zložiek nachádzajúcich sa v tejto nádobe zvanej Besa. Okrem alkoholu a drog obsahovala aj sezam, píniové orechy, sladké drievko či med. Podľa Tanasimých slov môže byť táto zmes dôkazom rituálu spojeného s mýtmi o plodnosti.

Tanasi uviedol, že je to prvýkrát, čo sa podarilo presne identifikovať všetky chemické stopy zložiek v tejto nádobe. A to vrátane rastlín s liečivými a psychotropnými účinkami. Podľa odborníkov mohli nápoje, ako ten z Besovej nádoby, slúžiť počas rituálnych osláv, ktoré mali spirituálny alebo náboženský charakter. Tieto praktiky naznačujú, že starovekí Egypťania využívali drogy na dosiahnutie zmenených stavov vedomia. Pravdepodobne to mohlo byť ako súčasť mystických skúseností.

Besa, nádoba, Egypt
Tampa museum of art

Iné praktiky starovekého Egypta

Okrem tejto nádoby vedci upozornili na ďalšiu pozoruhodnosť. Konkrétne na staroegyptské tehotenské testy. Už v 14. storočí p. n. l. ženy močili na semená pšenice a jačmeňa, aby zistili, či sú tehotné. Ak semená vyklíčili, mohlo to signalizovať tehotenstvo, pričom druh vyklíčených semien mal naznačiť pohlavie dieťaťa. Táto metóda dosahovala až 70 % úspešnosť. To z nej robí prvú formu biologického testovania na svete.

Starovekí Egypťania tak nielen rozvíjali fascinujúce rituály, ale boli aj priekopníkmi v oblasti medicíny. Dnes tieto objavy poskytujú nový pohľad na ich vyspelú kultúru a schopnosť využívať dostupné prírodné zdroje na komplexné účely.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú